Kyneton House and Garden

MRTN Architects Dave Kulesza
Partnerzy

O inspiracji

Kyneton House jest dodatkiem do ceglanego domu z lat siedemdziesiątych, położonego na wzniesieniu otoczonym ogrodami i dojrzałymi egzotycznymi drzewami. Opisany dodatek to główna sypialnia z powiązanym tarasem rekreacyjnym z zadaszeniem i garażem. Ambicja projektu była jednak bardziej złożona niż tylko stworzone przestrzenie użytkowe…

Właściciele Kyneton House chcieli zaadaptować istniejący dom, aby mogli starzeć się w jego murach. Dało to początek koncepcji architektonicznej, która zapewniłby spokój ducha podczas zarządzania domem i znaczącymi ogrodami przez wiele lat. Architekci ze studia MRTN Architects docenili cechy przestrzenne i materiałowe oryginalnego domu z lat siedemdziesiątych i starali się uzupełniać niż naśladować istniejącą bryłę. Właściciele jako zapaleni kolekcjonerzy sztuki i artyści byli również zainteresowani podejściem do projektu jako okazją do rzeźbiarskiej relacji z bryłą. Według ich wyobrażeń, wnętrze powinno być wypełnione naturalnymi materiałami, które wywołałoby doświadczenie galerii, aby zapewnić dramatyczne tło.

Istota Kyneton House

„Naszą odpowiedzią było zaproponowanie wydłużonej, czarnej, prostokątnej formy, która wystaje poza krajobraz i sięga otaczających koron drzew. Prosta czarna bryła przywołuje na myśl metalowe rzeźby Tony’ego Smitha i Anthony’ego Caro, a czarna okładzina tworzy recesywne tło dla otaczającej zieleni” – twierdzą architekci. Wspornik tworzy kryte zadaszenie, które prowadzi do nowego wejścia do domu i windy. Ta która kieruje do głównego poziomu mieszkalnego istniejącego domu, a także do nowego zestawu sypialni, eliminując konieczność wchodzenia po schodach.

Wewnętrznie nowe przestrzenie mają bogatą obecność materiałów, tworząc połączenie materialności zewnętrznej z wewnętrzną, jednocześnie spełniając wymagania klientów dotyczące minimalnej powierzchni w kolorze. Wydzielenie nowych przestrzeni i połączenie z istniejącym domem jest celowo zatarte z przesłoniętym tarasem prowadzącym do sypialni, garderoby i galerii bez wyraźnego rozgraniczenia.

Kyneton House bada dwa cele projektowe, które pozornie znajdują się na przeciwległych krańcach spektrum. Strategię starzenia się na miejscu dla właścicieli oraz prośbę o rzeźbiarską odpowiedź na krajobraz i ogród. Projekt nawiązuje do kontekstu oryginalnego domu i znaczących ogrodów, zapewniając jednocześnie właścicielom możliwość cieszenia się nimi przez wiele lat.

Lokalizacja: Kyneton, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA