Kynttilä – chatka z laminowanego drewna

Ortraum Architects Marc Goodwin
Partnerzy

O inspiracji

Kynttilä, którą stworzyli architekci z firmy Ortraum Architects, to niewielki, drewniany domek, który stanął nad jeziorem Saimaa w Finlandii, w pobliżu granicy z Rosją. Jedna ze ścian szczytowych została w całości przeszklona, dzięki czemu lokatorzy mogą cieszyć się pięknym widokiem na wodę.

Studio Ortraum Architects z siedzibą w Helsinkach nazwało swój projekt „Kynttilä”, co oznacza „świecę”. Domek jest wykonany z drewna klejonego krzyżowo, znanego pod skrótem CLT (cross-laminated timber), a od zewnątrz konstrukcja została obita deskami modrzewiowymi.

Na małej powierzchni

Domek ma powierzchnię zaledwie 15 m2, ale maksymalnie wykorzystuje swą lokalizację i widoki na jezioro, dzięki wprowadzeniu do projektu ogromnej tafli szkła, która sięga od podłogi aż po sufit.

Płyty CLT pozostawiono od wewnątrz odsłonięte, tworząc z nich także wbudowane na stałe meble, w tym łóżko znajdujące się przy przeszklonej ścianie. Po drabinie można wejść także do łóżka piętrowego, które znajduje się nad drzwiami.

Obie ściany szczytowe domku mają okapy, które zapewniają osłonę dla uniesionej platformy, która z jednej strony tworzy wygodne miejsce do siedzenia, a z drugiej strony tworzy taras, na którym można zostawić ubrudzone buty. Pod platformami powstało miejsce do magazynowania drewna.

– „Przestrzeń ta jest mocno połączona z przyrodą, ponieważ duże przeszklenie tworzy silne, choć intymne relacje z otoczeniem, umożliwiając ciągłą z nim komunikację” – wyjaśniają architekci. – „Nocą Kynttilä zamienia się w tytułową świecę, rzucając ciepłe światło w stronę jeziora” – dodają.

Projekt powstał w dziewiczym lesie, więc architekci zaplanowali cały proces budowy w taki sposób, by jak najmniej naruszał on otoczenie. Elementy z drewna CLT zostały prefabrykowane wcześniej, a na miejsce budowy powstała tymczasowa droga, która po jednym dniu została zlikwidowana. Wystarczyło to jednak, by dostarczyć na miejsce wszystkie duże elementy na ciężarówce i ustawić je na miejscu dźwigiem, który musiał też pomóc w manewrowaniu dużą taflą szkła.

Kynttilä służy jako domek dla gości oraz przestrzeń medytacyjna, uzupełniając letni domek oraz saunę, które znajdują się w pobliżu.

Lokalizacja: Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA