Lake Shelter House – zrównoważony dom z solarnym dachem

Seweryn Drałus
Partnerzy

O inspiracji

Gdy zmienny i niestabilny świat nie daje pewnego i bezpiecznego oparcia, dom powinien zapewniać wszystko, co niezbędne w codziennym życiu. Stać się idealnym schronieniem, w którym możemy mieszkać, pracować i dbać o środowisko. W razie potrzeby przebywać w nim tygodniami, nie opuszczając go ani na chwilę.

Tak powstała idea Lake Shelter House – samowystarczalnego domu, zasilanego energią z dachu solarnego. Projekt wyszedł spod zdolnych rąk architekta Seweryna Drałusa w ramach konkursu „Design Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2021”. Znakomicie łączy nowoczesne technologie i naturalne materiały, tworząc spójną i elegancką przestrzeń zgodnie z potrzebami naszych czasów.

Siła harmonii

Lake Shelter House to dom dla dużej rodziny z wydzieloną częścią na domowe biuro, co sprzyja zachowaniu tak potrzebnej dziś równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Przyjazny, funkcjonalny i przestronny. Każdemu domownikowi daje komfort mieszkania oraz miejsce na chwilę wyciszenia i relaksu.

Położony w idyllicznym otoczeniu skalistego brzegu jeziora, wtapia się w nie dzięki różnym poziomom trzech połączonych ze sobą brył. Stanowi bezpieczny azyl do mieszkania, pracy i prowadzenia zrównoważonego, zgodnego z naturą życia.

Maksymalnie niezależny i trwały

Zasilanie domu energią z odnawialnych źródeł i wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań czynią Lake Shelter House maksymalnie niezależnym energetycznie, odpornym i niezawodnym. Architekt zastosował dach solarny w systemie SunRoof, który jednocześnie chroni i izoluje budynek, jak również przekształca promienie słoneczne w prąd.

Dach zintegrowany z ogniwami fotowoltaicznymi został zaprojektowany w taki sposób, by zoptymalizować wytwarzanie zielonej energii. Jego zewnętrzna warstwa zbudowana jest z monokrystalicznych modułów typu glass-glass, które wyróżniają się wysoką trwałością i wydajnością. To coraz bardziej popularne podejście do produkcji własnej energii zapewni darmowy prąd do zasilania urządzeń elektrycznych i ogrzewania domu.

Dach solarny już przy pierwszym spojrzeniu zwraca uwagę wyjątkowym designem i estetyką.

Stylowa i prosta konstrukcja łatwo integruje się z materiałami o różnych kształtach i kolorach, nadając budynkowi ponadczasowy charakter. Wysoka jakość materiałów zapewnia wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne i pozwala zachować atrakcyjny wygląd dachu przez długi czas.

Inteligentne zarządzanie energią

Zrównoważony dom na miarę XXI wieku to dom inteligentny. System Grenton Smart Home zintegrowany z technologią SunRoof skutecznie zmniejsza zużycie energii i przekierowuje jej nadwyżki do miejsc, w których jest potrzebna, np. do ogrzewania pomieszczeń czy wentylacji. Jednocześnie magazynuje, monitoruje i planuje zużycie prądu wytworzonego przez dach solarny. Zastosowane rozwiązania ograniczają do minimum straty energii, sprawiając, że budynek jest prawie zeroenergetyczny.

W duchu reuse

Ponowne wykorzystanie zużytego drewna do pokrycia elewacji nadbudowy pierwszego piętra ma na celu popularyzację filozofii reuse i zwrócenie uwagi na globalny problem postępującego wylesiania. W połączeniu z nowoczesnymi systemami udało się uzyskać unikatowy efekt wizualny. Dodatkowo motyw pionowych listew drewnianych przypomina drzewa otaczające dom, podkreślając jedność z przyrodą.

W projekcie Lake Shelter House każde z zastosowanych rozwiązań w pełni współgra z pozostałymi. Bez konieczności chodzenia na kompromisy pod względem estetyki czy wygody.

Architekt

Seweryn Drałus