Leachachan Barn

Rural Design Nigel Rigden
Partnerzy

O inspiracji

Ta tradycyjna STODOŁA z kamienia i łupka mieści się na południowym brzegu jeziora Loch Duich w zachodniej części Szkocji. Pierwotnie zbudowana jako schronienie dla koni pracujących w gospodarstwie, później służąca do przechowywania maszyn. Nowi właściciele kupili częściowo opuszczoną STODOŁĘ z myślą o wykorzystaniu jej jako rodzinnego domu wakacyjnego. Poprosili architekta Alana Dicksona z Rural Design o nadzorowanie przebudowy Leachachan Barn.

Od samego początku właścicielom i architektowi zależało na zachowaniu charakteru pierwotnej STODOŁY. Główną fasadę zwróconą w stronę jeziora i drogi zachowano zgodnie z pierwotnym wyglądem. Należało wymienić całą konstrukcję dachu, w trzech istniejących otworach drzwiowych zamontowano okna, a drewniane okiennice zastąpiły oryginalne drewniane drzwi. Na bocznej elewacji Leachachan Barn odbudowano kamienną ścianę wokół dużego nowego okna widokowego, przez które z części dziennej roztacza się widok na góry na wschodzie. Z tyłu STODOŁY dodano drewnianą przybudówkę, gdzie byłaby najmniej widoczna.

Kontrastując z tradycyjnym wyglądem zewnętrznym, wewnątrz Leachachan Barn stworzono współczesną białą przestrzeń życiową. Główne wejście w nowej drewnianej przebudowie prowadzi do holu z klatką schodową. Stamtąd duża główna sypialnia znajduje się po lewej stronie w zachodnim krańcu oryginalnej STODOŁY, kompaktowa łazienka jest na wprost, a część dzienna na otwartym planie znajduje się po prawej stronie, zajmując wschodnią połowę. W przybudówce znajduje się również pomieszczenie gospodarcze i pralnia. Część dzienna ma podwójną wysokość sięgającą dachu i odsłonięte kratownice. Druga połowa STODOŁY na strychu kryje pokój dla dzieci. Ale jeśli potrzeba więcej prywatności, schody dzielą poddasze na dwie odrębne przestrzenie, więc dość łatwo jest przekształcić je w dwie zamknięte sypialnie.

Lokalizacja: Loch Duich, Western Highlands, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA