Nowa definicja Locanda La Raia

deamicisarchitetti ALBERTO STRADA
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Locanda La Raia ożywa w starym, opuszczonym budynku. Niegdyś bryła stanowiła lokalizację dla tawerny, typowej dla lokalnej tradycji. Rekonstrukcję projektu rozpoczęto od zbadania znaczenia miejsca i jego relacji z krajobrazem. W efekcie wzmocniono dialog między wnętrzem a zewnętrzem. Za projekt odpowiada włoskie studio architektoniczne deamicisarchitetti z siedzibą w Mediolanie.

Proporcje Locanda La Raia na nowo zdefiniowano poprzez wypełnienia i ruchy gruntu, aby odzyskać bardziej wyraźną i rozpoznawalną tożsamość. Nowe otwory okienne, różne kształtem i wymiarami, wyselekcjonowały najciekawsze widoki. Samą matrycę typologiczną odwrócono poprzez przekształcenie wewnętrznego dziedzińca w abstrakcyjne patio. Do niego z kolei obrócono nową organizację przestrzeni wewnętrznych.

Inny mocny element relacji terytorialnych stanowi zastosowanie koloru na elewacjach. Locanda La Raia odeszła od tonów lokalnej tradycji. Projekt na własną rękę szuka nowego dialogu z krajobrazem – z chęci przynależności do niego, a nie poprzez kontrast chromatyczny. Jak podają architekci – „jako własna deklinacja w tym samym zakresie kolorów”. Detale architektoniczne, stałe elementy mebli oraz większość akcesoriów zaprojektowano na zamówienie. Meble i niektóre elementy dekoracyjne odzyskano z dbałością o połączenie antycznej atmosfery i współczesnego designu.

Bryła mieści w swoim wnętrzu dziesięć pokoi i dwa apartamenty. Każdy inny pod względem wielkości, koloru i atmosfery. Część wspólna obejmuje dwie połączone strefy lunchowe, jeden sklep z produktami rolnymi, siłownię, spa oraz basen. Przy wejściu ogród kusi wyselekcjonowanym zbiorem aromatycznych ziół.

Lokalizacja: Gavi, Prowincja Alessandria, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA