Lochside House

Haysom Ward Millar Architects Richard Fraser
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Firma Haysom Ward Millar Architects z siedzibą w Cambridge zaprojektowała Lochside House dla artysty-ceramika.

Składający się z trzech skromnych budynków dom wykonano z naturalnych materiałów, które uzupełniają jego malownicze położenie. W energooszczędnej konstrukcji zastosowano wysoko izolowane panele SIP. Zwęglony modrzew szkocki pokrywa zewnętrzną część budynku, która jest osłonięta tradycyjną ścianą z suchego kamienia. Podobnie do zewnętrznej części wygląda również wnętrze. Minimalistyczny design zachwyca sufitami wyłożonymi drewnem, kominkiem i dużymi oknami z widokiem na jezioro i góry.

Dom jest całkowicie wyłączony z sieci. Ma własne zaopatrzenie w wodę i oczyszczalnię ścieków. Dodatkowo zainstalowano również instalację elektryczną. Wszystko zaprojektowane tak, aby przede wszystkim zminimalizować zużycie energii.

Trzyczęściowa modułowa forma domu pozwala na izolowanie sekcji i pozostawienie ich nieogrzewanych, gdy nie są potrzebne. Skala poszczególnych odcinków nawiązywała do skali niewielkich budowli i schronów. Stały one na półwyspie w przeszłości, a ich ruiny zachowały się do dziś. „Projekt nie próbuje kopiować stylu istniejącego budynku w okolicy. Jego proste wykorzystanie lokalnego kamienia i drewna oraz proste formy są powszechne dla tradycyjnych domów zagrodowych i budynków rolniczych w tym regionie” – mówią architekci. Budowa miała mieć minimalny wpływ na naturalną florę i faunę. Było to głównym założeniem projektu. Zamiast otaczać dom konwencjonalnymi sadzonkami, naturalne materiały osadzone zostały w krajobrazie.

Skala i usytuowanie budynków, wsuniętych w naturalny fałd terenu i zaprojektowanych wokół istniejących drzew, zostały dokładnie przemyślane. Budynek od samego początku miał sprawiać wrażenie integralnej części otoczenia. Lochside House to z pewnością skromny i zrównoważony projekt, który ma minimalny wpływ na jego wyjątkową lokalizację.

Lochside House uznano za najlepszy dom w Wielkiej Brytanii w 2018 roku w rankingu RIBA.

Lokalizacja: Highlands, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA