Mamurbaba House to pełen inspiracji dom w tureckim mieście Izmir

Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Ten nowoczesny, pełen inspiracji dom znajduje się w tureckim mieście Izmir. Został zaprojektowany w 2019 roku przez firmę Orkun Nayki Architecture.

Mamurbaba House to dom rodzinny, który powstał na działce o powierzchni 817 m2. Życzeniem właścicieli było dostosowanie projektu do ich stylu i standardu życia, więc na tym skupili się architekci. Wśród priorytetów były też funkcjonalność, prostota oraz normy ekologiczne domu, które uwzględniać miały m.in. dynamikę regionu.Architekci z firmy Orkun Nayki Architecture zastosowali w tym projekcie minimalistyczny, prosty i przejrzysty styl, ale nie zapomnieli też  o dostosowaniu go do nowoczesności. Tymi właśnie założeniami kierowali się wybierając materiały oraz decydując o orientacji i kompatybilności poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu powstała nowoczesna STODOŁA, która jest nie tylko piękna i wygodna, ale też ponadczasowa, ekologiczna i w pełni spójna z otaczającą ją przyrodą.

Konstrukcje podzielono według dwóch osi. Taki podział pozwolił na oddzielenie przestrzeni dziennych i sypialnych. W projekcie architekci dążyli do wzmocnienia efektu naturalnego światła poprzez maksymalne wprowadzenie do niego powierzchni przeszklonych. Dzięki czemu cały dom jest zalany naturalnym światłem.

Salon, jadalnie i kuchnia są otwarte i połączone ze sobą, stając się głównym punktem orientacyjnym budynku. Przeszklenia integrują wnętrze z najbliższym otoczeniem domu, nadając mu też wrażenie większej przestronności. Dodatkowo szkło doskonale komponuje się z anodowanym aluminium. Zastosowano go na dachu domu i większości ścian zewnętrznych, podkreślając w ten sposób także nowoczesny charakter projektu.

Lokalizacja: Izmir, Turcja
Tekst: nowoczesna STODOŁA