MaoHaus to eskperyment widoczny już na pierwszy rzut oka. Architekci postanowili połączyć w nim historyczny kontekst z możliwościami nowoczesnych materiałów i technik produkcyjnych.
Wykorzystując prostą ramę oraz warunki zabudowy istniejącej w tym miejscu konstrukcji stworzono fasadę, która prowadzi płynnie do przestrzeni zwanej „hutong”. Tradycyjnie nazywano tak chiński zespół szczelnie połączonych ze sobą parterowych budynków. Ta płynność wyrażona jest w materiale konwencjonalnie uznawanym za surowy, czyli w tym przypadku w betonie.Za falistą formą kryje się perforowana powierzchnia, która w dzień filtruje światło wpadające do przedsionka, a w nocy ujawnia tryptyk klasycznego portretu Mao. Przedstawienie Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej na fasadzie to ukłon w stronę zabytkowego charakteru miejsca. Budynek położony jest bowiem w centrum Pekinu w sąsiedztwie państwowej drukarni, która kiedyś była czołowym producentem ikonicznego wizerunku przywódcy Chin.
Konstrukcja fasady przenosi zwykłe właściwości wytrzymałego betonu na wyższy poziom, tworząc nowatorską formę architektoniczną. 6 paneli tworzy całość o wysokości od 4 do 7 metrów, szerokości 2 metrów oraz grubości 7 cm. Każdy panel został wymodelowany i odlany osobno w specjalnych formach, a cała konstrukcja nie wymaga żadnej dodatkowej podpory.
Lokalizacja: Chin
Tekst: nowoczesna STODOŁA