Maullin Lodge, czyli bryła pełna kontrastów

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Maullin Lodge to położony w wiejskiej okolicy południowego regionu Chile dom o powierzchni 120m2.Założeniem projektowym było stworzenie domu z dwiema sypialniami, dwiema łazienkami i dużą przestrzenią wspólną. Projekt miał interpretować stare, tradycyjne zabudowania występujące na tych terenach.

Największym wyzwaniem projektu było osiągnięcie złotego środka pomiędzy ubogimi w przeszklenia tradycyjnymi chilijskimi budynkami, a marzeniem Inwestora o pięknie doświetlonych wnętrzach. Udało się pogodzić te skrajności poprzez wykorzystanie przeszklonej ściany, otwierającej widok na tyły działki, bogate w roślinność. Dzięki temu udało się zachować prywatność mieszkańców i dostarczyć wnętrzu dużej ilości światła.

Cały projekt jest połączeniem kontrastowych elementów starego i nowego budownictwa. Skorupę domu zbudowano w tradycyjnej konstrukcji, wnętrza natomiast pozbawiono ścian dzielących powierzchnię, dzięki czemu stworzono dużą otwartą przestrzeń bez podziałów na pomieszczenia o konkretnych funkcjonalnościach. Różnica materiałowa między dużymi oknami a tradycyjnymi gontami drewnianymi z recyklingu podbijaja wrażenie wyraźnego kontrastu między starym a nowym.

Dom zaprojektowano na planie zbliżonym do kwadratu, podzielonego na trzy kondygnacje. Główna posiada ogólnodostępne części domu: kuchnię, jadalnię, salon i antresolę. Wschodnia, najszersza mieści sypialnie i łazienki z głównym wejściem do domu. A zachodnia szeroka na 1,5m pełniąca funkcję korytarza i nieformalnej jadalni. Antresola dała możliwość wykorzystania przestrzeni dachowej, z dużą ilością światła i naturalnym ogrzewaniem przy jednoczesnym widoku na główną przestrzenią wypoczynkową.

Lokalizacja: Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA