Z Meadowmead w przyszłość

Border Oak
Partnerzy

O inspiracji

Meadowmead to wielokrotnie nagradzany, wykonany na zamówienie dom rodzinny zbudowany w 2016 roku. Wzniesiony na działce o powierzchni 2,4 hektara na skraju wioski objętej ochroną konserwatorską. Projekt koncentruje się na dużych, otwartych przestrzeniach rodzinnych, które przepływają przez i wokół centralnego dziedzińca.

Meadowmead – nowoczesność versus rustykalność

Bryłę zaprojektowano jako serię form w stylu STODOŁY rozmieszczonych wokół centralnego dziedzińca. Meadowmead zbudowano tak, aby połączyć zasady projektowania pasywnego z innymi wyjątkowymi poświadczeniami zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie zmaksymalizowano zalety witryny i spełniono specyficzne wymagania właścicieli. W przeważającej części Meadowmead pokryto szerokimi pionowymi deskami dębowymi. Niemniej w opozycji do deski zastosowano cegłę w parze z dużymi przeszklonymi panelami i odsłoniętymi dębowymi ramami. Wewnętrzny układ jest częściowo nieformalny i otwarty, z naciskiem na linie widokowe i „podróż” poprzez posiadłość. Mowa tutaj o szerokich i długich korytarzach, obszernych miejscach do odpoczynku i wewnętrznym lobby. Obszerne pokoje główne są wspierane przez szereg mniejszych praktycznych przestrzeni – takich jak spiżarnia, pokój zabaw, pomieszczenie na rośliny i magazyn.

Niski wpływ na środowisko

Niesamowicie dobrze izolowany i praktycznie szczelny dom zaprojektowano tak, aby wychwytywać słońce. W konsekwencji każde pomieszczenie korzysta z obfitości naturalnego światła, a co za tym idzie – ciepła. Border Oak – firma wykonawcza – znana jest z podejścia prośrodowiskowego. Wykorzystano szeroką gamę cech o niskim wpływie na środowisko. Między innymi: materiały naturalne i z odzysku, magazynowanie energii o niskiej zawartości energii i węgla, lokalne zamówienia czy zasady biofilii. To przemyślane podejście sprawiło, że Meadowmead stał się jednym z najbardziej zrównoważonych domów ostatnich czasów. Rzemieślnicze podejście do budynku zbudowanego na kilka stuleci, ale zaprojektowanego tak, aby w dużej mierze odpowiadał czasom współczesnym. Meadowmead otrzymał nagrodę „Najlepszy tradycyjny dom” i „Ogólny zwycięzca” w 2018 Daily Telegraph oraz Homebuilding & Renovating Magazine Awards 2018.

Lokalizacja: Herefordshire, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt