Metalowo-szklany mikro domek

VIPP
Partnerzy

O inspiracji

Duński sprzedawca detaliczny Vipp stworzył metalowo-szklany mikro domek, który powstał w firmowej fabryce. Budynek jest pełen przedmiotów z linii wyposażenia domu oferowanych przez firmę.
Konstrukcja o powierzchni 55 m2, zwana „Schelter” (z ang. Schronienie), ma służyć jako idealne miejsce wypoczynku z dala od miasta i „stacja ładowania baterii dla ludzi” – wyjaśnia Kasper Egelund, który stoi na czele marki. „Vipp stworzył miejsce ucieczki typu „plug-and-play”, które pozwala uciec od miejskiego chaosu” – informuje firma, która ma swój salon wystawowy w Nowym Jorku.
Firma Vipp wystartowała ponad 75 lat temu, wraz z wynalezieniem metalowego, otwieranego pedałem kosza na śmieci, który do dziś jest częścią kolekcji MoMA (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku).

Firma oferuje wiele metalowych i ceramicznych produktów wyposażenia wnętrz, a wraz z prezentacją konstrukcji Shelter, którą po raz pierwszy przedstawiono w 2015 roku, wchodzi też na rynek budowlany.
Domek Vipp to metalowo-szklane, prostokątne pudełko, które uniesiono nad ziemią na kolumnach. Z dachu wystają dwie komory, z których jedna zawiera świetlik, a w drugiej mieści się niewielka sypialnia.
Każdy domek tego typu powstaje w fabryce w rejonie Kopenhagi. Jego produkcja zajmuje sześć miesięcy, a instalacja zaledwie od trzech do pięciu dni. Koszt to 485 tysięcy euro plus koszty transportu.
Na poziomie głównym chaty o stalowej konstrukcji znajduje się kuchnia, jadalnia, łazienka i pokój z kominkiem. Stąd drabiną wchodzi się poziom wyżej do wąskiej sypialni, która ma przeszklony sufit.
Okna ciągnące się od podłogi aż po sufit zapewniają piękne widoki na otoczenie, służąc jednocześnie jako bariera dla tego, co dzieje się na zewnątrz.

„W tej przeszklonej skorupie przyroda jest wszechobecna, ale istnieje możliwość fizycznego zamknięcia na otoczenie w formie przesuwnych okien, które chronią przed siłami natury” – wyjaśnia firma.
Domek sprzedawany jest z wyposażeniem, które obejmuje produkty Vipp, jak również z meblami, oświetleniem, a nawet pościelą. W łazience nie brakuje dozowników do mydła i szczotki do toalety firmy Vipp.
Projekt domku opiera się na tych samych zasadach co wszystkie inne projekty tworzone przez firmę, niezależnie od tego, czy są one małe, czy duże.

„Nie ma wyraźnego powiązania między koszem na śmieci, kuchnią i całą konstrukcją, ale wystarczy wejść do środka, by poczuć filozofię stworzenia trwałego, funkcjonalnego narzędzia w każdej z tych odmiennych kategorii” – wyjaśniają przedstawiciele firmy.

Lokalizacja: Dania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf