The Mill

WT Architecture Robbie Lawrence Andrew Lee
Partnerzy

O inspiracji

The Mill jest usytuowany wśród nieużywanych budynków gospodarczych położonych na stromych wzgórzach zwróconych w stronę doliny granic Szkocji. Mimo że znajduje się niedaleko miast, młyn mieści się w odległym zakątku i rozpościera się z niego niesamowity widok na wschodnią i zachodnią część doliny. Zadanie polegało na przekształceniu budynku młyna w celu stworzenia nowoczesnego, wiejskiego domu letniego, zachowując jego historyczny charakter.

Przestrzenie miały być proste, trwałe i solidne z pięknymi widokami z każdej strony. Sypialnie miały być małe, z maksymalnie dużą powierzchnią dzienną. Mimo preferowanego otwartego planu pomieszczeń, kuchnia, jadalnia i pokój dzienny miały mieć własną tożsamość. Charakterystyczna wydłużona bryła The Mill wyłaniająca się spośród wzgórz, sprawia, że jest on wyjątkowo wyeksponowany, również dzięki rozwiązaniom architektonicznym zastosowanym w oryginalnych murach. Oryginalny dach i podłogi były nie do odratowania, dlatego zastąpiono je nowymi utrzymanymi w tym samym stylu.

Długość i ułożenie oryginalnych kamiennych murów budynku młyna umożliwiły zastosowanie nowej struktura oszklonego świetlika w górnej części. Światło wpada do niższych poziomów, dzięki czemu można podziwiać szersze panoramiczne widoki. Przekrój budynku pozwala na przemieszczanie się w pionie. Zmiany w pół poziomie pomieszczeń mieszkalnych podkreślają otwartą przestrzeń pokoju dziennego, kuchni i jadalni. Oryginalne drzwi frontowe zostały odnowione modrzewiem ukazują jadalnię i pozwalają zerknąć do rozjaśnionego pokoju dziennego. Schody prowadzą do kuchni, która otwiera się na przestronny ogród. Główna powierzchnia dzienna mieści się pół poziomu wyżej od jadalni. Wcięte w mur okna dają wspaniały obraz doliny. Dostępna łazienka, pomieszczenie gospodarcze i sypialnia ukryte są w podziemnej części północnej. Na górze znajdują się 3 sypialnie, do dwóch z nich można dojść od schodów wschodnich i zachodnich, a dzięki czemu podwójnej wysokości parter jest dodatkowo oświetlony.

Oryginalne mury The Mill zostały wzmocnione naprawione przy użyciu kamienia i zaprawy wapiennej. Wszystkie nowe otwory w starych murach zabezpieczono stalą ocynkowaną i nowym drewnem okrytym barwionym na czarno drewnem, w celu zachowania oryginalnego charakteru. Wnętrze ścian pokryto dobrej jakości sklejką świerkową oraz wykończeniem gipsowym. Podłogi pokryte są deskami sosnowymi i polerowanym betonem.

Lokalizacja: Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA