Monochromatyczny T-House

Everyday Studio Doublespace Photography
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Proste formy inspirowane pobliskimi kanadyjskimi budynkami rolniczymi spotykają się ze współczesną, monochromatyczną paletą w tym odległym domu autorstwa Everyday Studio. Nisko zawieszony dom znajduje się na polanie otoczonej gęstymi lasami w Manotick, małej społeczności poza Ottawą. Projekt nosi nazwę T-House, nawiązując do kształtu jego układu.

„Projekt składa się z dwóch jednopiętrowych brył, których układ, forma i materiały są pomyślane jako nowoczesna interpretacja prostych, liniowych domów wiejskich w regionie” – wyjaśnił Mateusz Nowacki, założyciel Everyday Studio. „Nawiązanie do tradycji i sprawdzonych metod budowlanych idzie w parze ze współczesnym detalem architektonicznym” – dodał. Jedna z dwóch brył zawiera garaż na trzy samochody i jest ustawiona prostopadle do drugiej, tworząc osłonięty dziedziniec. Szklany chodnik łączy się z resztą domu, a także wyznacza główne wejście do T-House o powierzchni 315 metrów kwadratowych. „Powstaje mały dziedziniec i przeszklony próg, które zapewniają intymną skalę domu, a także stonowane wejście, które wizualnie łączy przód i tył witryny” – wyjaśnił Nowacki.

T-House: czerń i ponadczasowość

Główna bryła T-House to czarno-biała dwuspadowa konstrukcja pokryta metalowymi panelami, smukłymi cegłami i poczerniałą drewnianą bocznicą. W całym budynku wcięcia w elewacji służą do nasadzeń grządek, dzięki czemu zieleń jest widoczna przez każde okno, jednocześnie chroniąc prywatność mieszkańców od strony ulicy. „Naturalne materiały zewnętrzne z bejcowanego czarnego drewna i wydłużonej cegły przywołują na myśl ludowe wiejskie domy i zapewniają ponadczasową paletę dla domu” – powiedział Everyday Studio.

Everyday Studio umieściło otwartą kuchnię, salon i jadalnię w centrum przestrzeni, co pomaga oddzielić od siebie dwie pary sypialni. W sumie dom ma cztery sypialnie, pięć łazienek i gabinet. „Starannie rozmieszczone przeszklone otwory zapewniają prywatność od strony ulicy z przodu i bezpośredni widok na krajobraz z tyłu” – powiedział Nowacki. Według pracowni architektonicznej szerokość tej przestrzeni pozwala na jej naturalną wentylację. Obszerna część dzienna jest zakotwiczona w betonowym kominku i wydaje się lekka i przewiewna dzięki skośnym sufitom, które podążają za dwuspadowym profilem dachu.

Wnętrza

Z tyłu domu część bryły zawierająca garaż została wyrzeźbiona, aby stworzyć osłoniętą przestrzeń zewnętrzną, którą studio architektoniczne określiło jako „trzeciorzędową przestrzeń wewnętrzną”. Paleta wnętrz T-House jest zgodna z czarno-białym schematem stosowanym na zewnątrz. Drewniane deski podłogowe z szerokich desek biegną po całym domu, tworząc kolorowy akcent. W salonie ściana wykonana z drewnianych listew naśladuje okładzinę zewnętrzną, zapewniając jednocześnie centralny punkt przestrzeni.

Lokalizacja: Manotick, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA