Montagne Alternative

MONTAIGNE ALTERNATIVE
Partnerzy

O inspiracji

„Nasz projekt miał tchnąć nowe życie w wioskę, która usadowiona jest na zboczu góry, zwrócona w stronę słońca.

Nowa sieć ścieżek oraz rzeczy, które można tu odkryć, wije się między budynkami i otwartymi przestrzeniami, prowadząc gości w piękne, ustronne miejsca. Historyczne stodoły, które zostały starannie odnowione, otwierają swe wnętrza na otaczające je krajobrazy i zapraszają przyrodę do środka. W tym miejscu budzą się wszystkie zmysły, a architektura staje się dla nich inspiracją” – mówi architekt.

Wioska i STODOŁY…

To miejsce charakteryzuje przede wszystkim niezwykła cisza. Na końcu drogi odsłania się przed nami piękno tradycyjnej wioski, wygodnie usadowionej na górskich zboczach, które przez większość czasu są skąpane w słońcu. Docierając do tego miejsca musimy przyzwyczaić się do tego, że odtąd słyszeć będziemy tylko kroki przechodzących osób, ich głosy oraz echo ryczących krów, które pasą się w oddali.

Renowacja…

„Aby odtworzyć piękno zrujnowanych stodół, które tak bardzo nas zafascynowało, musieliśmy bardzo uważnie prowadzić naszą ingerencję architektoniczną. Jak udało nam się zachować piękno, a jednocześnie sprawić, by w tym miejscu żyło się tak wygodnie? To dzięki odnowieniu kamiennych fundamentów i podstaw budynków, osuszeniu ich i wzmocnieniu. To dzięki wzmocnieniu drewnianych ścian, odbudowaniu konstrukcji dachów, wyczyszczeniu całego drewna, piaskowaniu i polerowaniu starych podłóg. Udało nam się stworzyć większe przestrzenie, dzięki wykorzystaniu piwnic do przechowywania różnych rzeczy. Reszta nie zmieniła swoich pierwotnych rozmiarów, choć budynki otrzymały nowe warstwy izolacyjne” –wspomina architekt.
Z oryginalnych budynków zachowano drewno i kamień. Dodano szkło w formie dużych, prostokątnych paneli, które harmonizują z drewnianymi ścianami. W elementach drewnianych, w których umieszczono szyby, zrobiono nacięcia, które pełnią funkcje wentylacyjne, rozpraszają światło i pozwalają zobaczyć strukturę drewna. Dzięki tym ogromnym oknom można podziwiać cały łańcuch górski oraz roztaczającą się poniżej dolinę. Naszym oczom może nagle ukazać się przecinający powietrze sokół, a do wnętrza wnika cała otaczająca budynki przyroda. To miejsce idealne do odpoczynku, uspokojenia myśli i medytacji.

Jakość oraz autentyczność naturalnych materiałów w połączeniu z niezbędną technologią sprawiają, że pobyt w tym miejscu będzie nie tylko niezapomniany, ale też niezwykle wygodny. Dzięki dużej ilości silnego nasłonecznienia budynki ogrzewane są energią słoneczną oraz kominkami opalanymi drewnem, o dużej zdolności rekuperacji.

Choć dawne stodoły zyskały niezależność energetyczną, zachowały swój charakter i autentyczny klimat. Są jednak przepełnione światłem i piękną scenerią, tworząc wygodne i jednocześnie nowoczesne przestrzenie, w których goście znajdą spokój i pełen komfort.

Lokalizacja: Szwajcaria

Tekst: nowoczesna STODOŁA