„Recykling” w praktyce, czyli dom rodziny Moser

Partnerzy

O inspiracji

Młodej rodzinie udało się „przetworzyć” skazany na zagładę budynek i stworzyć autentyczną wiejską rezydencję.Projekt zrealizowano dla młodej rodziny Moser, która zdecydowała się na budowę w małej alpejskiej wiosce Neustift im Stubaital. Ich marzeniem był dom zachowany w tradycyjnej alpejskiej architekturze. Nie chcieli jednak budować od nowa, woleli zająć się przebudową juz istniejącego budynku. Na wybranej przez ich działce nie było jednak nowego budynku ani imitacji alpejskiej architektury szachulcowej.

Ich marzenie udało się spełnić przez przeniesienie budynku znajdującego się nieopodal. 150-letnią STODOŁĘ, która znajdowała się na farmie oddalonej o około kilometr, przeniesiono na ziemię zakupioną przez rodzinę. Budynek w swoim pierwotnym położeniu nie pełnił już swojej funkcji i przeznaczony był do rozbiórki. „Udało nam się nie tylko zachować kawałek historii, ale także oszczędzić koszty i środowisko”- mówi zgodnie rodzina Moser.

Drewniane części budynku gospodarczego z wyczuciem rozebrano i przeniesiono na nowe tereny. Belki i płyty z historyczną patyną poddano delikatnej obróbce i ponownie zamontowano. Zachowane części tworzą szkielet i zewnętrzną powłokę nowego domu.

Na zewnątrz prawie niezmieniona forma rozkwitła nowym życiem. Nowe – wyraźnie rozpoznawalne konstrukcje wkomponowano w historyczne „ramy”. Nacisk położono na funkcjonalne i energooszczędne rozwiązania.

Istniejący szkielet, na który składają się ręcznie rzeźbione kolumny, belki, więźba i krokwie wykonane ze świerku zakotwiczono do nowego fundamentu betonowego. Oryginalne elementy drewniane przeniesiono bez większych ingerencji czy napraw. Nowe konstrukcje nie pełnią funkcji statycznej, ale zapewniają parametry budowlane i fizyczne domu. Przekładkowa konstrukcja ścian i sufitów (sklejka – wełna mineralna – sklejka) pełni również funkcję wizualną od wewnątrz. Sklejkę świerkową zastosowano również jako wykładzinę podłogową. Zamontowane przeszklenie dobrano tak, aby starty ciepła były jak najmniejsze.

Lokalizacja: Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA