Niczym barak poszukiwaczy złota

  O inspiracji

  Inspiracją małego, samowystarczalnego budynku, który stoi w Nevada City w Kalifornii, były zabudowania z czasów gorączki złota. Rodzina z Seattle poprosiła architektów firmy Atmosphere Design Build o stworzenie zgodnego z przyrodą domu, który będzie pasował do górniczej spuścizny tego regionu. Firma odwołała się więc do pionierskiego ducha pierwszych poszukiwaczy złota, nie idąc jednak na kompromis z normami ekologicznego budownictwa naszych czasów. Osłonięte tarasy przydają się w umiarkowanym klimacie tego regionu i nawiązują do lokalnej architektury. Tylna weranda, która może służyć jako kolejna sypialnia, jest idealnym miejscem, którym można się cieszyć w ciepłe letnie i jesienne noce.

  We wnętrzu miesza się klimat wiejski z miejskim. Salon o podwójnej wysokości przypomina właścicielom przestrzeń loftową, w jakiej mieszkali w Seattle. Surowo ciosane deski odwołują się natomiast do ich ulubionego japońskiego stylu „wabi sabi”. Przytulny kącik do czytania pod schodami pozwala zaoszczędzić nieco przestrzeni w tym niedużym domku.

  Choć budynek na pierwszy rzut oka przypomina baraki poszukiwaczy złota, w rzeczywistości wykonany jest bardzo solidnie i jest doskonale docieplony. Okna z potrójnym przeszkleniem oraz dobrze ocieplone ściany sprawiają, że spełnia on rygorystyczne normy budowlane typowe dla statusu „net-zero”. System pozyskiwania energii słonecznej, który został ulokowany na dachu, pozwala wyprodukować więcej energii niż potrzebują sami mieszkańcy tego gospodarstwa.

  Lokalizacja: Nevada City, Kalifornia, USA
  Tekst: nowoczesna STODOŁA

  Partner