Niebiański dom w kalifornijskim lesie sekwojowym

Eva Holbrook Jamie Williams Margaret Austin Photography
Kategorie: Domy 35-70 m2
Partnerzy

O inspiracji

W górach Santa Cruz w Kalifornii, w otoczeniu starych sekwoi, powstał dom z marzeń stworzony przez kreatywną parę – dekoratorkę wnętrz Evę Holbrook i artystę Jamiego Williamsa.

Para kupiła swój przyszły dom marzeń ze względu na wibracje i atmosferę, jaką poczuła tam od pierwszego momentu. Dom stał w bujnym lesie pełnym starych drzew sekwojowych, skąd do plaży można było dojść w zaledwie 15 minut. To było idealne miejsce, by stworzyć dla siebie kryjówkę od miejskiego zgiełku, która może stać się też ich stałym, wymarzonym miejscem zamieszkania.

Celem było stworzenie nieruchomości, która pozwoliłaby właścicielom i ich gościom „odłączyć się od cywilizacji, zaczerpnąć świeżego powietrza i odnowić się na poziomie komórkowym” – wyjaśnia Eva.

Eva Holbrook jest głównym projektantem w firmie Bella Casa SF, która zajmuje się luksusowym urządzaniem domów. Wie wszystko o udoskonalaniu przestrzeni mieszkalnych, a swój dom chciała dodatkowo połączyć z tym co kocha równie mocno jak swoją pracę – tańcem, buddyzmem i ceremoniami przyrządzania herbaty. Jej partner Jamie jest artystą-malarzem i surferem, a kilka ostatnich lat spędził w Brazylii, ucząc się żyć z rdzennym plemieniem Yawanawá. Wspólny dom pary miał stać się zatem realizacją wspólnego marzenia o poprawie jakości życia, spokoju i „uleczaniu”.

Aby stworzyć wspaniałą, stabilną emocjonalnie atmosferę, Jamie i Eva wykorzystali mnóstwo ręcznie robionych, odzyskanych, ekologicznych, a często także znalezionych przedmiotów i materiałów. Eva uwielbia chodzić boso po lesie, by stopami poczuć miękkie, wilgotne podłoże leśne. Inspirują ją również kąpiele „onsen” w stylu japońskim. Para wykorzystała te rytuały, tworząc spa na świeżym powietrzu z cedrową wanną z hydromasażem. Jak również cedrową sauną, prysznicem, zimnym basenem i dużym tarasem z drewna sekwoi.

Główną zasadą, jaką kierowała się para urządzając wnętrza, jest „niczym niezakłócona prostota”. Dom wykończono naturalnymi elementami dębu, sekwoi i daglezji, połączonymi z nowoczesnymi akcentami. Wystarczyło wyobrazić sobie odsłonięte belki na wysokich, skośnych sufitach, podwieszone szafki i półki, stołki z połowy wieku, mosiężną armaturę i designerskie płytki. Wnętrze nasycono detalami, które tworzą przytulną atmosferę. Takimi jak stare dywany, poduszki podłogowe, a także wiele roślin, które doskonale uzupełniają zdrowe, medytacyjne wibracje.

Przebudowę domu ukończono w ciągu pięciu miesięcy. Po czym para natychmiast zaczęła w nim mieszkać, zapraszając przyjaciół i wspólnie z nimi spędzając czas. Na zewnątrz stanęła duża jurta z piecem opalanym drewnem. Idealne miejsce, by organizować cotygodniowe ceremonie parzenia herbaty dla przyjaciół i sąsiadów. Bądź weekendowe warsztaty jogi Kundalini prowadzone przez Jamiego i comiesięczne kręgi intonowania mistycznych pieśni Kirtan. Zapraszani tu goście mogą również zostać na noc, korzystając z domku dla gości, który pozwala im zanurzyć się w pełni w tej nieziemskiej atmosferze.

Lokalizacja: Santa Cruz, Kalifornia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Eva Holbrook Jamie Williams