Niliaitta – STODOŁA na jednej stopce

Studio Puisto Architects Marc Goodwin
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Ta przytulna STODOŁA stoi nad podłogą lasu na… „jednej nodze”. Studio Puisto Architects stworzyło uspokajające miejsce dla miłośników przyrody w odosobnionym fińskim lesie. Ta prosta STODOŁA o powierzchni 34 metrów kwadratowych, położona w zalesionym regionie Finlandii w pobliżu Parku Narodowego Salamajärvi, harmonijnie wtapia się w naturalne otoczenie. „Ubrany na czarno” prototyp zapewnia ekologiczne zakwaterowanie w Kivijärvi Resort.

Domek o nazwie Niliaitta stanowi nowoczesną adaptację tradycyjnego typu budynku z pobliskiej Laponii w Finlandii. Służył jako bezpieczne miejsce do przechowywania żywności na zewnątrz w siedliskach niedźwiedzi i innych dzikich zwierząt. Uniesiona w powietrze na jednej nodze, przytulna STODOŁA zapewnia odosobnione miejsce do kontaktu z naturą. „Po prostu wycofując się w powietrze, natychmiast czujemy się oderwani od codziennych zmartwień, które dzieją się na ziemi” – mówią architekci.

Konieczne było zachowanie bogatego krajobrazu, dlatego domek umieszczono tak, aby istniejące drzewa i naturalne elementy pozostały na swoim miejscu. Pojedynczy filar utrzymuje minimalny kontakt z gruntem poniżej, a teren leśny mógł powrócić do pierwotnego stanu po zakończeniu budowy. Wąska, podwyższona ścieżka zapewnia dostęp do ciepłej, pokrytej drewnem przestrzeni STODOŁY Niliaitta. Proste i wyciszone wnętrze to neutralne płótno ustępujące zapierającemu dech w piersiach otaczającemu go krajobrazowi. Wszystkie pomieszczenia użytkowe — łazienka, przestronny prysznic, systemy zabudowy i aneks kuchenny — mieszczą się w rdzeniu pośrodku kabiny. Dzięki czemu przestrzeń pozostała jak najbardziej otwarta.

Główny nacisk kładziony jest na sięgające od podłogi do sufitu okno. Biegnie ono przez całą tylną ścianę i zapewnia niezakłócony widok na naturalne otoczenie. Przyjazną dla środowiska STODOŁĘ Niliaitta zbudowano przy użyciu ekologicznych materiałów. W tym wykończeń drewnianych i izolacji z eko-wełny – i bez plastiku. Materiały zewnętrzne (opalana deska elewacyjna) i ciemna kolorystyka sprawiają, że kabina wtapia się w otoczenie i sprawia wrażenie, jakby zawsze należała do tego miejsca. Woda, rury kanalizacyjne i kable elektryczne biegną pod zewnętrznymi schodami w obudowie, pozostawiając zewnętrzną powierzchnię tak czystą, jak to tylko możliwe.

Topografia terenu jest bardzo zróżnicowana, co uniemożliwia zaprojektowanie jednego rodzaju zakwaterowania dla całego obszaru. Niliaitta to tylko jedna z koncepcji zrealizowanej jako ukończony prototyp.

Lokalizacja: Kivijärvi, Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA