Prosto i z poszanowaniem środowiska

Partnerzy

O inspiracji

Nolla powstała jako prototyp domku, który ma do minimum ograniczyć wpływ na środowisko pod kątem emisji dwutlenku węgla oraz wpływ na otaczającą mieszkańców przyrodę.

  1. Chata Nolla (co oznacza „zero”) została zaprojektowana przez fińskiego architekta Robina Falcka i została zbudowana tuż poza centrum Helsinek, na wyspie Vallisaari. Do budowy wykorzystano wyłącznie ekologicznie pozyskiwane materiały, a sam projekt nastawiony jest na proste życie z poszanowaniem środowiska i otaczającej dom przyrody.

Niewielki domek i jego lokalizacja na idyllicznej wyspie w archipelagu Helsinki mają zachęcać ludzi do zastanowienia się nad tym, jak nowoczesne rozwiązania i różnego rodzaju innowacje mogą pomóc im żyć w sposób zrównoważony, bez wywierania większego wpływu na środowisko. Wyspa Vallisaari od dziesięcioleci zachowywana jest w swym naturalnym stanie i dlatego stała się perfekcyjną lokalizacją dla tego projektu – dając możliwość mieszkańcom miasta doświadczania życia w zgodzie z naturą. Można tu dostać się szybko łodzią, a podróż z ruchliwego rynku w Helsinkach zajmuje zaledwie 20 minut.

Ekologiczna i mobilna chatka Nolla będzie umieszczona na wyspie tylko przez kilka letnich miesięcy, stając się dowodem na to, że można prowadzić styl życia, który generuje niezwykle małe emisje CO2 lub nie wytwarza ich wcale.

Ustawienie takiego domku na prywatnej działce nie wymaga w Finlandii żadnych pozwoleń budowlanych. Cały domek ma bowiem powierzchnię niewielkiej sypialni i można go łatwo rozebrać i przewieźć, pozostawiając jego naturalne otoczenie bez jakichkolwiek trwałych zmian.

Autor projektu – architekt Robin Falck – stworzył już wcześniej projekt o nazwie „Nido Cabin”, który zyskał światowe uznanie. Wszystko wskazuje na to, że jego nowy projekt czeka podobna przyszłość.

Lokalizacja: Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA