Nowa interpretacja istniejącego wcześniej budynku

Partnerzy

O inspiracji

Ta nowoczesna STODOŁA wykonana ze świerku, powstała w wyniku renowacji domu z częściową wymianą pewnych elementów. Oryginalny budynek zbudowano w dwóch etapach. Piwnice powstały przed II Wojną Światową. Został w dobrym momencie zaprojektowany jako solidny i duży dom. Parter i piętro dobudowano z drewnianej konstrukcji po zakończeniu wojny, dużo mniejszy i bardziej minimalistyczny niż zakładał pierwotny projekt. Po czasie, ze względu na słabą konstrukcję drewnianego budynku podjęto decyzję o wybudowaniu na wyższych kondygnacjach budynku zastępczego oraz wyremontowaniu piwnicy. Nowy budynek zmienił kubaturę, z uwagi na wymogi urbanistyczne.Formalnie budynek bazuje na walorach istniejącego budynku. Ciemna fasada, jasne obramowania okien i dach z blachy aluminiowej PREFA, ponownie zinterpretowano w nowym budynku. Obłożone jasnym drewnem wnętrze pierwotnego budynku bardziej przypominało alpejską chatę niż dom mieszkalny.

Pomysł na prostą i ekonomiczną konstrukcję zaczerpnięto z prostoty pierwotnego budynku. Konstrukcja ściany składa się z wentylowanej elewacji listwowej wykonanej z drewna świerkowego, a następnie drewnianej konstrukcji szkieletowej wypełnionej celulozą. Po tym nastąpiła wewnętrzna konstrukcyjna i architektoniczna powłoka z paneli świerkowych. Konstrukcję stropu stanowi warstwa belek z wypełnieniem izolującym, także pokryta deskami świerkowymi.

Solidna, czarna fasada współgra z jasnymi oknami jednocześnie z nimi kontrastując. Dzięki zastosowaniu jasnego drewna, wnętrza wydają się przytulne i ciepłe. Ślady użytkowania na surowym drewnie są pożądane, ponieważ nadal zapisują historię domu.

Lokalizacja: Bludenz, Austria
Tekst: nowoczesna STODOŁA