Odrestaurowana farma mleczna

Clementine Blakemore Architects Lorenzo Zandri
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Wraxall Yard to pieczołowicie odrestaurowana farma mleczna w Dorset, oferująca zakwaterowanie wakacyjne, przestrzeń społeczną, warsztat i małe gospodarstwo edukacyjne. Witryna stanowi część ekologicznej farmy o powierzchni 250 akrów w West Dorset AONB (obszar o wyjątkowym pięknie naturalnym), która przechodzi na regeneracyjny system rolniczy. Kierując się przekonaniem, że każdy powinien mieć możliwość angażowania się w rolnictwo i dziką przyrodę. W Wraxall Yard wezwano do ambitnej renowacji opuszczonego terenu, która zapewni wzorcowe standardy dostępności i zrównoważonego rozwoju, bez uszczerbku dla wyjątkowego historycznego i rolniczego charakteru istniejących budynków.

Cel kompleksu

Ukończony projekt jest dostępny do wynajęcia jako pięć pojedynczych mieszkań wakacyjnych lub jako cały obiekt, który obejmuje korzystanie z przestrzeni wspólnej. Od momentu otwarcia w lipcu 2022 r. jego forma nie jest nastawiona na zysk i działa na rzecz społeczności, około 60% rezerwacji dotyczy rodzin z niepełnosprawnymi członkami. We współpracy z lokalną organizacją charytatywną Green Island Trust, środki zostaną wykorzystane w nadchodzącym roku, aby zapewnić serię wspieranych wakacji miejscowej ludności niepełnosprawnej.

Przestrzeń społeczną udostępniono bezpłatnie na potrzeby wydarzeń, takich jak spotkania dla odizolowanych osób starszych, a w tym miesiącu wraz z Dorset AONB uruchamiany jest program wolontariatu w ramach dążenia do pozyskania młodych ludzi ze zdrowiem psychicznym lub problemami uzależnień.

Renowacja budynku

W miarę możliwości oryginalna tkanina budowlana została zachowana i odsłonięta, a naprawy i zmiany przeprowadzono przez wykwalifikowanych rzemieślników przy użyciu materiałów z odzysku oraz niskoemisyjnych produktów pochodzenia naturalnego, takich jak izolacja z korka i włókna drzewnego. Istniejące otwory ponownie wykorzystano, z dużymi przeszkleniami podzielonymi drewnianymi słupkami, które filtrują światło słoneczne i zapewniają prywatność.

Otoczenie

Na dziedzińcu widoki są również filtrowane przez nieformalną strukturę drzew i krzewów. Ta spokojna, zamknięta przestrzeń jest połączona z szerszym krajobrazem promenadą, na której wdrożono szereg działań środowiskowych, takich jak wprowadzenie dzikich pszczół miodnych i stworzenie leśnych pastwisk.

Poza ścisłą współpracą z Centrum Dostępnych Środowisk, CBA prowadziło konsultacje projektowe z osobami niepełnosprawnymi, aby lepiej zrozumieć ich doświadczenia i jak najbardziej elegancko dopasować się do ich potrzeb. Nie ma specjalnych tras, ramp ani poręczy dla osób na wózkach inwalidzkich; zamiast tego topografia i układ ścieżek zaprojektowano tak, aby stworzyć łagodnie opadający dostęp. Wewnątrz znajdują się duże kręgi zawracania, kontrasty wizualne, przełączniki na dostępnej wysokości i wibrujące alarmy przeciwpożarowe dla osób niedosłyszących.

Starannie dopracowane, aby uniknąć poczucia instytucjonalności, łazienki i kuchnie są wyposażone w takie elementy, jak zlewozmywaki ze zintegrowanymi uchwytami, podnoszone i opuszczane blaty oraz podnośniki sufitowe. Odnowiona stodoła holenderska zapewnia wszystkim odwiedzającym możliwość bezpiecznej interakcji ze zwierzętami gospodarskimi. W ten sposób renowacja budynków stała się katalizatorem serii holistycznych przedsięwzięć społecznych i środowiskowych, których celem jest poprawa jakości życia ludzi i świata przyrody.

Powierzchnia: 800 m2
Lokalizacja: Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA