Ogólna estetyka jest utylitarna

T.A.P. DAVID BARBOUR
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Flax Mill House to dom o powierzchni 120 m2, który stworzony został przez firmę architektoniczną T.A.P. z Edynburga w Szkocji. Architekci, przystępując do pracy, zadali sobie cztery pytania, na które odpowiedzią miał być sam projekt.

  1. Jakie były kluczowe inspiracje i koncepcje towarzyszące pracy nad tym projektem?

Architekci mieli stworzyć dom dla pary, która od wielu lat uprawia ziemię nad brzegiem jeziora Loch Tummel. Właściciele kupili wąską działkę, ściśle odgraniczoną rzeką i drogą, na której stał zrujnowany budynek, dawniej służący jako młyn, w którym przerabiało się len.

– „Zarówno nam, jak i klientowi zależało w miarę możliwości na uniknięciu wyburzania ścian młyna i stworzeniu wokół nich i w nich nowej, odpowiednio dostosowanej zabudowy” – wspominają architekci.

  1. Jakie mogą zaistnieć trudności i jakie były pierwsze niepowodzenia?

W oryginalnych ruinach mogła powstać stosunkowo niewielka przestrzeń. Powyżej wysokości istniejących kamiennych ścian ustawiono więc górny poziom domu. Jego wsporniki znalazły się poza dolną kondygnacją, wychodząc na odległość 4 m i mocno wysuwając się w stronu brzegu rzeki.

– „Wykonawcy nie było łatwo zainstalować konstrukcji stalowej z zachowaniem odpowiednich tolerancji. Jednak dzięki zastosowaniu takiej strategii udało uniknąć się konieczności instalowania konstrukcji betonowej w niestabilnym gruncie nabrzeża rzeki” – wyjaśniają twórcy projektu.

  1. Jakie zastosować techniki budowlane i materiały bazowe?

– „Ogólna estetyka jest utylitarna” – mówią architekci.

Stalowa belka wspornikowa działa jako element poziomy elewacji, a powyżej i poniżej belki znajdują się szklane panele i poziome deski modrzewiowe. Elewacja wykończona jest aluminiowymi listwami, które dzielą ścianę zewnętrzną, a dwuspadowy dach pokryty jest ocynkowaną, profilowaną blachą.

  1. Jaka jest konfiguracja przestrzenna i jakie są jej cele?

Wejście do domu znajduje się pod okapem górnej kondygnacji, która tworzy również zewnętrzną, zadaszoną jadalnię i miejsce spotkań. Centralnie usytuowane schody prowadzą z korytarza wejściowego na wyższy poziom, z kuchnią/jadalnią na wschodnim krańcu domu i częścią dzienną po zachodniej stronie, z widokiem na dolinę rzeki i dalszą panoramę prześwitującą przez korony drzew.

Lokalizacja: Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

DAVID BARBOUR