Okno na jezioro

YH2 Architecture Francis Pelletier
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

„Window on the Lake”, czyli „Okno na jezioro” to projekt, którego nazwa odzwierciedla najważniejsze założenia: ciepły, prosty, otwarty na przyrodę i spokojne jezioro dom. Budynek powstał w miejscu starego, rodzinnego domu, zaledwie kilka kroków od brzegu jeziora Lac Plaisant, które znajduje się w kanadyjskim regionie Mauricie w prowincji Quebec. Nowy dom ma powierzchnię 140 m², a dzięki swej prostocie, powściągliwości i doskonałej jakości, uosabia on sedno wiejskiego życia. Jak mówią architekci z firmy YH2 Architecture, ma to być bowiem nowoczesna STODOŁA zaprojektowana z myślą o wakacjach, która umożliwi prawdziwe zespolenie z przyrodą.

Konstrukcja STODOŁY wewnątrz i zewnątrz jest w pełni drewniana, a jedna duża przestrzeń łączy wszystkie funkcje dzienne potrzebne tym, którzy przyjeżdżają tu odpocząć. Budynek stoi na niewielkiej polanie, a jego fundamenty są niewidoczne, dzięki czemu dom cechuje jeszcze większa prostota – tak, jakby lekka konstrukcja spoczywała bezpośrednio na trawiastym dywanie. Architektura STODOŁY jest celowo powściągliwa, a wielkość raczej skromna, dzięki czemu całość jeszcze lepiej komponuje się z polaną i okolicą jeziora. Od zewnątrz zarówno ściany, jak i dach, w całości zostały wykończone białymi deskami cedrowymi. Dwie długie ściany domu mają trzy, duże przeszklenia, które płynnie łączą wnętrze z otoczeniem. Południowa, szczytowa ściana budynku jest w pełni przeszklona, tworząc bezpośrednie połączenie między jeziorem, a przestrzeniami dziennymi, które zorganizowano na dużej powierzchni o podwójnej wysokości.

Przeszklona prywatność

Pełne przeszklenie od południa wprowadza do wnętrza ogromną ilość światła jesienią i zimą, podczas gdy duże drzewa między domem a jeziorem ograniczają słońce latem, zapewniając jednocześnie prywatność w okresie, kiedy na jeziorze pojawia się sporo łodzi. Balonowa konstrukcja domu, z jej odsłoniętymi, pomalowanymi na biało, drewnianymi belkami i łączeniami, nadaje budynkowi oryginalny „rytm”, wzmacniany jeszcze grą światła i cienia. W domu panuje relaksująca atmosfera, tworząc z prostego budynku idealne miejsce do rodzinnego wypoczynku. Ten wiejski dom jest bowiem prawdziwym wyrazem „sztuki życia”: w formie łagodnej, prostej i czystej.

Lokalizacja: Saint-Elie-De-Caxton, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Francis Pelletier