Wietnamski Oldmeetsnew House

Block Architects Quangdam
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Dom znajduje się w prowincji Tra Vinh, pełnej świeżego powietrza, gościnności i rustykalnego uroku. Nie będąc silnie zurbanizowanym, miasto zachowało wiele tradycyjnych pagód (w buddyjskiej architekturze sakralnej na Dalekim Wschodzie to rodzaj wielokondygnacyjnej wieży, służącej do przechowywania relikwii) i obszarów mieszkalnych. Mieszkające tu pokolenia Wietnamczyków, Chińczyków i Khmerów zbudowały szczególne życie międzykulturowe.

Przed zaprojektowaniem Oldmeetsnew House zastanawiano się, jak nowy budynek będzie współgrał z otoczeniem, a zwłaszcza pobliskimi budynkami. Kluczem było stworzenie harmonijnego połączenia, nieprzyćmiewającego ducha i indywidualności samego domu, który pełni funkcję schronienia i domu.

Cegły tworzą zewnętrzną osłonę chroniącą Oldmeetsnew House. Mogą również filtrować wewnętrzny mikroklimat. Bufory, takie jak hol, werandy i puste przestrzenie rozsądnie rozmieszczono w celu zapewnienia cyrkulacji świeżego powietrza. Plan piętra czerpie inspirację z tradycyjnych trzyczęściowych wiejskich domów, które obejmują trzy główne obszary w sercu i dwie sypialnie po obu stronach. Obszary te leżą równolegle do sąsiedniego pustego terenu, aby wykorzystać naturalny wiatr i światło.

Ten współczesny dom zawiera elementy przypominające tradycyjną architekturę, dzięki czemu wygląda świeżo i przyjemnie harmonizuje z krajobrazem. Widziany z góry dom wygląda jak dwa małe, czyste bloki kontrastujące z oddzielną ceglaną skorupą. „To jest nasza metafora relacji między starym a nowym, prywatnym i wspólnym oraz pokoleniami rodziny. Co ważniejsze, to bardzo rodzinne wartości chronią i motywują nas wszystkich” – mówią architekci ze studia Block Architects.

Szukasz Architekta, który przeleje Twoje marzenia na plan? Zapraszamy do naszej zakładki „Architekci”.

Lokalizacja: Trà Vinh, Wietnam
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Quangdam