OSLW House

Replus Bureau Andriy Bezuglov
Partnerzy

O inspiracji

OSLW House to bryła dwupiętrowego domu na terenie leśnym w pobliżu Lwowa. Lokalizacja jest jego kluczową cechą. Nie widać drogi, nie ma hałasu, wokół las, duże sosny, a w pobliżu stary malowniczy ośrodek rekreacyjny z leśnym jeziorem, które wszyscy znają pod nazwą „Lwowska Szwajcaria”. Jak podają sami architekci, z dumą propagują piękno ukraińskiej architektury, szczególnie w czasach wojny.

OSLW House przeznaczony jest na wakacyjny pobyt. Kształt terenu jest niewygodny, rzeźba terenu skomplikowana, występuje dużo drzew. Głównym celem było pomyślne wkomponowanie architektury w naturalne środowisko i zachowanie otaczającej roślinności. Rozbudowano starą parterową chatę na dwupiętrową z dodatkową kondygnacją piwnicy. Na piętrze zlokalizowano dwie sypialnie. Główna przestrzeń na pierwszym piętrze obejmuje część wypoczynkową, kuchnię i taras. W piwnicy znajduje się pokój gościnny oraz kotłownia. Główną atrakcją jest duża altana wychodząca na główny trawnik. Do dyspozycji Gości jest również basen, parking z dwoma wejściami oraz ogród warzywny z podniesionymi grządkami.

Biuro Replus zrealizowało cały kompleks prac wraz z pełnym zarządzaniem projektem, różnymi specjalistycznymi konsultacjami, wyborem wykonawców, przetargami, nadzorami budowlanymi itp. „Zachowaliśmy ducha miejsca, wykorzystując wszystkie lokalne materiały i rozwiązania: beton, cement, tłuczeń kamień, lokalny kamień ze wsi Demnya, elewację wyłożono modrzewiem karpackim, pergole są sosnowe, podłoga z kolei z dębu ukraińskiego, meble z forniru dębowego, okna z sosny ukraińskiej”. Fasada i dach są osłonięte spalonymi deskami. Ścieżki na pierwszy rzut oka są proste. Jednak w rzeczywistości wszystkie płyty betonowe są niestandardowe. Mają wbudowane oświetlenie, drenaż itp. Basen jest przykryty zdejmowanym tarasem, a dom jest zamykany okiennicami. Wszystko jest przemyślane tak, aby zamykało się jak pudełko. Pozwala to w szczególności na ograniczenie strat ciepła.

Wnętrze jest minimalistyczne i monochromatyczne. Blat w kuchni jest wykonany na zamówienie z lokalnego kamienia. To jest autorska technologia mistrza. W łazience znajduje się kamienna ściana z pustaków szklanych z lokalnej fabryki. Umywalka pełni funkcję suszarki na ręczniki. Wykonano na zamówienie zlewozmywak ze stali nierdzewnej ze stojakiem i lustrem, a cała konstrukcja jest podgrzewana. Najwybitniejszym osiągnięciem jest metalowa klatka schodowa.

Lokalizacja: Lwów, Ukraina
Tekst: nowoczesna STODOŁA