Ekologiczny ośrodek wypoczynkowy w Kowarach

Kategorie: Domy wypoczynkowe
Partnerzy

O inspiracji

W malowniczych Karkonoszach powstaje ekologiczne centrum wypoczynkowe, wykonane w całości w innowacyjnej technologii drewnianej CLT. Zielony resort składa się z kompleksu budynków apartamentowych, restauracji oraz z części rekreacyjnej obejmującej SPA i sauny.

Karkonoska zabudowa

Inwestycja zlokalizowana jest na widokowej działce, z panoramą na Karkonosze, Rudawy Janowickie i miasto Kowary. Projekt inspiruje się tradycyjną karkonoską zabudową. Charakteryzuje się ona niewielkimi, rozproszonymi na stoku budynkami. Czerpie również z bogatego dziedzictwa historycznej architektury sudeckiej występującej w regionie Kowar zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Istotnym elementem projektu jest harmonijne wkomponowanie budynków w krajobraz i zminimalizowanie ingerencji w otaczającą naturę – architektura staje się integralną częścią otoczenia. Poprzez liczne nawiązania i zabiegi architektoniczne projekt wpisuje się w unikalne otoczenie architektoniczno-przyrodnicze Sudetów.

Projekt ekologicznego resortu w Kowarach wykorzystuje nowoczesne i przyjazne dla środowiska rozwiązania. Głównym materiałem zastosowanym w budynkach jest drewno pochodzące z lasów o zrównoważonej produkcji. Użyta w projekcie prefabrykowana technologia CLT zapewnia wysokie parametry wytrzymałościowe, termiczne, przeciwpożarowe i prozdrowotne. Projekt integruje nowoczesną i tradycyjną technologię konstrukcji łącząc prefabrykowane rozwiązania z tradycyjną konstrukcją słupowo-ryglową.

Inwestycja składa się z kilkunastu budynków o prostej formie, które łączy meandrująca, górska ścieżka. Budynki w naturalny sposób wpisują się w pochyłość terenu. Wyróżniają się różnorodną architekturą i stonowaną kolorystyką w odcieniach beżu, brązu i czerni. Z każdego budynku roztaczają się wyjątkowe widoki, a przeszklona restauracja, której estetyka przypomina nowoczesne schronisko górskie, umożliwia podziwianie całej panoramy gór. Na całej działce ruch samochodowy został ograniczony do minimum, aby zachęcić ludzi do spacerów oraz poprawić jakość przebywania na świeżym powietrzu.

Ekologiczny kompleks wypoczynkowy w Kowarach przestrzega także zasad zrównoważonej turystyki, starając się angażować w ochronę przyrody i dziedzictwa kulturowego regionu. Na terenie resortu znajdą się rodzime gatunki roślinności typowej dla tego pasma górskiego, aby pogłębiać świadomość o unikatowej szacie roślinnej spotykanej w Karkonoszach.

Natura i Architektura

Studio projektowe Natura i Architektura, założone przez Barbarę Bołoz, dąży do połączenia człowieka z naturą poprzez architekturę i urbanistykę. NiA stawia sobie za cel tworzenie wartościowej i świadomej architektury w oparciu o zdrowe materiały i ekologiczne rozwiązania. Projekty studia harmonijnie wpisują się w kontekst danego miejsca, współegzystując z otaczającą przyrodą i podkreślając jej piękno.

Zachęcamy do śledzenia codzienności studia Natura i Architektura na mediach społecznościowych – Instagramie oraz Facebooku. Dane kontaktowe do pracowni znajdziecie w naszej zakładce tutaj.