Øvre Tomtegate 7

LINK Arkitektur Hundven-Clements Photography
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Zainspirowany oryginalnym XIX-wiecznym projektem, zniszczony dom wiejski po wschodniej stronie rzeki Glomma – najdłuższej i największej rzeki Norwegii – został przeniesiony w XXI wiek przez studio LINK Arkitektur. Rodzina Lerschów kupiła zrujnowany dom wkrótce po tysiącleciu i zależało jej na zachowaniu zabytkowego budynku. Zamierzeniem projektu było odrestaurowanie jednego z ostatnich zabytkowych gospodarstw rolnych, wyróżniających się w okolicy na początku XX wieku. Starali się o dobudowę w celu rozbudowy istniejącej nieruchomości mieszkalnej i przebudowę pierwotnego budynku wiejskiego z trójkątnym dachem. Niektóre sekcje wymagały rozbiórki, inne części wymagały znacznej uwagi. Tak powstał Øvre Tomtegate 7.

Øvre Tomtegate 7 – silne więzi z przeszłością

Nowy projekt Øvre Tomtegate 7 był pod silnym wpływem tradycyjnego domu wiejskiego z dachem dwuspadowym. Nowy budynek ma na celu zmodernizowanie przestarzałej estetyki w minimalistyczny sposób. Piękne otoczenie było również kluczowe dla projektu i zainspirowało otwartość boków budynku zwróconych w stronę starego ogrodu. Szkło i aluminium były szeroko stosowane w całym projekcie. Zarówno dach, jak i elewacja dobudówki pokryto Kebony, wybraną przez architektów, ponieważ pomogła zachować tradycyjny styl pierwotnego domu wiejskiego. Początkowo okładzina Kebony ma ciemnobrązowy kolor – podobny do tropikalnego drewna liściastego – ale z czasem pod wpływem światła i warunków atmosferycznych kolor drewna mięknie, przyjmując delikatną srebrno-szarą patynę, doskonale współgrającą z jasnymi odcieniami drewna panele na ścianach wewnętrznych.

Modyfikacja i impregnacja drewna

Drewniana okładzina nadaje STODOLE uderzający wygląd zewnętrzny i tworzy naturalny wygląd, z dodatkową korzyścią w postaci integracji zrównoważonego rozwoju z budową. Opatentowana technologia Kebony to unikalny proces, który modyfikuje gatunki drewna pozyskiwane w sposób zrównoważony za pomocą alkoholu furfurylowego, płynu wytwarzanego z odpadów rolniczych. Po dodaniu ciepła polimer furfurylowy zostaje trwale wszczepiony w ścianę komórkową drewna, co skutkuje znacznie lepszą trwałością i stabilnością wymiarową; uczynienie drewna odpornym na rozkład biologiczny i trudne warunki atmosferyczne, bez konieczności stosowania kosztownych i szkodliwych dla środowiska zabiegów.

Technikalia

Aby wzmocnić ekologiczny charakter Øvre Tomtegate 7, parter wykonano z betonu pochodzącego z recyklingu. Mieści on skomplikowany mechanizm grzewczy, w którym rury osadzone w podłodze są zasilane ciepłą wodą z wymiennika ciepła podłączonego do studni gruntowej. Wykorzystuje to stałą temperaturę gruntu do ogrzewania budynku zimą i rozpraszania ciepła w razie potrzeby latem. Innowacje architektoniczne obejmują również rury spustowe i rynny. Są one sprytnie ukryte za okładziną, aby zapewnić odprowadzanie wody za elewację, podczas gdy śnieg zsuwający się z dachu daleko jest kierowany z dala od rynny. To pomysłowe rozwiązanie zapewnia, że odpływ wody jest wolny od lodu i nie zamarza w miesiącach zimowych oraz pozwala zachować piękno elewacji. Martin Ebert, główny architekt projektu, powiedział: „Praca nad Øvre Tomtegate 7 była fascynująca, ponieważ tradycyjny skandynawski styl przeplata się z nowoczesnymi elementami architektonicznymi”.

Lokalizacja: Fredrikstad, Norwegia
Tekst: nowoczesna STODOŁA