PCA-STREAM’s CLUSTER

CLAIRE CURT
Partnerzy

O inspiracji

Architekci z firmy PCA-STREAM, którzy kryją się za tym projektem, czerpali inspiracje z badań nad nowoczesnymi przestrzeniami, które będą idealnym miejscem do pracy. W ten sposób zaprojektowali właśnie swoją siedzibę, która znajduje się w Paryżu – w miejscu, w którym dawniej funkcjonowała drukarnia. Biuro zostało zaprojektowano jako połączenie różnych przestrzeni do pracy dla dużego, wielodyscyplinarnego zespołu, stając się przestrzennym uosobieniem samej firmy oraz manifestem jej innowacyjnego spojrzenia na współczesne miejsce pracy.Miejska dynamika

Biuro znajduje się w III okręgu Paryża, na prawym brzegu Sekwany. To prężna dzielnica zakupowa, pełna muzeów, sklepów, galerii i restauracji. Do budynku, w którym od strony ulicy znajdują się sklepy, wchodzi się przez spokojny dziedziniec, w którym już „rozkwita” firma.
Od drukarni po firmę architektoniczną przyszłości.
Biuro zajmuje przestrzeń dawnej drukarni, ale istniejący tu wcześniej pawilon został przeprojektowany, a część warsztatów znajdujących się w piwnicy budynku została wyburzona. Wybrane betonowe szopy zostały usunięte, tworząc wewnętrzne patio. Główne przestrzenie zorganizowano wokół tej pustej przestrzeni, która działa jako „świetlik”. Całość zajmuje ponad 600 m2.

Manifest miejsca pracy

Projekt biura PCA-STREAM był skutkiem badań prowadzonych nad najlepszymi miejscami pracy. To właśnie tu wyniki badań wcielono w życie. Architekci wyszli bowiem z założenia, że firmy muszą zapewniać przyjemne środowisko pracy, które jest miejscami zarówno nieformalne, jak i inspirujące. Kreatywność korzysta bowiem na wymianie pomysłów i współpracy, które może podsycać samo otoczenie.

Katalizator kreatywności i współpracy

Ta przestrzeń biurowa oferuje najlepsze warunki pracy zarówno pracownikom firmy, jak i jej gościom. Organizacja przestrzeni promuje zbiorową rywalizację, zapewniając różnorakie miejsca do pracy indywidualnej. Ale przeszklone elementy, patio i otwarte przestrzenie podkreślają znaczenie transparencji, komunikacji oraz przepływu informacji – mają promować kreatywność i zbiorową inteligencję. Zarówno pracownicy jak i goście mają dostęp do kawiarni, w której można również pracować w zespołach. Jest również kuchnia oraz patio, które jest idealne na lunch i do pracy. Nie brakuje też pomieszczeń o różnej wielkości do indywidualnych spotkań. Jeden z takich pokoi jest pomieszczeniem projektowym z dużym, interaktywnym ekranem do wspólnej pracy. Jest też warsztat modelowy, który wkrótce ma być połączony z laboratorium, gdzie będą powstawały modele i prototypy firmy. Biuro obejmuje także bibliotekę, pokój do spotkań mniej formalnych, a nawet studio do nagrywania dźwięku lub materiałów wideo.

To biuro otwiera się na miasto, życie i nowe sposoby pracy. Firma staje się w nim nie tylko pracodawcą, ale też codziennym partnerem. Tworzy możliwości i inspiruje.

Lokalizacja: Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf