POG House

NODE architectes François Dantart
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

POG House znajduje się we francuskiej miejscowości Arradon. Tradycyjna architektura tego rejonu składa się z granitowych domów z kamienia pierwotnie produkowanego w sąsiednim mieście Angers. Obecnie budownictwo masowe wykonuje się z bloczków betonowych malowanych na biało. Dachy dwuspadowe natomiast z łupków kamiennych sprowadzanych z Hiszpanii.

POG House znajduje się na osiedlu złożonym z domów z lat 80-tych. Architekci musieli wyobrazić sobie dom zintegrowany z sąsiedztwem, przyjmujący elementy lokalnej architektury, jednocześnie odpowiadający na życzenia klienta, który chce nowoczesnego domu. Ponadto obszar ten chroniono specjalną regulacją urbanistyczną, która wymaga zatwierdzenia przez architekta rady specjalizującego się w historycznych aspektach projektów architektonicznych.

Dom zbudowano z muru otynkowanego na biało jak domy sąsiednie. Łupek nie jest już produkowany lokalnie. Zastępuje go aluminium w ciemnym kolorze przypominającym łupek. Dach i drewniana rama tworzą tradycyjny dach dwuspadowy. Jednak nachylenie dachu, zwykle 45°, zwiększa się do 60°, aby udoskonalić sylwetkę domu. Od strony północno-zachodniej i północno-wschodniej elewacje są mniej otwarte, ale oferują widok na piękne drzewa. Od południowego wschodu i południowego zachodu dom jest hojnie otwarty, tworząc silne połączenie między wnętrzem a zewnętrzem.

Naturalne światło wpada obficie do domu, którego salon o podwójnej wysokości oferuje spektakularną objętość dla klienta, który lubi grać na harfie. Na piętrze sypialnie zyskują nietypową bryłę w kształcie indiańskiego tipi ze względu na strome nachylenie dachu. Jeden ma punkt widokowy na drzewie, jak domek, a drugi ma widok z lotu ptaka na salon o podwójnej wysokości. W całym domu światło i przestrzeń zaprojektowano tak, aby stworzyć spokojną i hojną atmosferę. Ściany i sufity są białe, wzmacniając światło. Drewniane okna i podłoga ogrzewają i zmiękczają światło, tworząc przytulną atmosferę.

Lokalizacja: Arradon, Francja
Tekst: nowoczesna STODOŁA