Przedszkole Chuon Chuon Kim 2

KIENTRUC O Hiroyuki Oki
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Projekt przedszkola Chuon Chuon Kim 2 miał stworzyć w dzielnicy dawnego Sajgonu w południowym Wietnamie „środowisko edukacyjne, które reprezentuje i stymuluje ważne interakcje między dziećmi i dorosłymi”. Wyzwanie architektoniczne podjęli architekci z firmy KIENTRUC O, którzy już wcześniej angażowali się w różne projekty edukacyjne, uznając je za doświadczenia równie ważne, co sama opieka nad dziećmi.

Przedszkole o powierzchni 409 m² cechuje otwartość połączona z iskrą ciekawości, co pozwala osobom w każdym wieku eksplorować i poznawać przestrzeń w relaksującej, pełnej spokoju atmosferze. Jak mówią sami architekci, ich praca ma promować dumę i zainteresowanie nauczycieli i całego zespołu. Ma inspirować i wyrażać wdzięczność za to, że poświęcili swoje życie codziennej edukacji i dobremu samopoczuciu najmłodszych.

Projekt przedszkola przywodzi na myśl gigantyczną budowlę z klocków Lego. Bazuje na czystej cegle, która tworzy różne wzory i otwarcia. Wygląd budynku ma „cieszyć oko”, reprezentując unikatową wartość estetyczną oraz promując naturalną wentylację. Sale lekcyjne i pomieszczenia użytkowe zorganizowano wokół centrum zabawy. Każde piętro tworzy naprzemienny wzór, który zachęca do interakcji w pionie, uczy dzieci większej wrażliwości na otoczenie i pobudza ich wewnętrzną kreatywność.

W zestawieniu z uspokajającą atmosferą pomieszczeń lekcyjnych, centrum budynku jest przestronne i pełne ruchu. Przestrzenie na parterze od strony ogrodu mają otwarcie, które przedstawia ciągłą perspektywę, widoczną z zewnątrz do wewnątrz i odwrotnie. Ciągnące się w górę przestrzenie wewnętrzne łączą się z otwartym ogrodem na dachu, zapraszając do eksploracji i zachwycającego finału, którym jest niekończący się widok rzeki Sajgon.

– „Odkrywcza podróż w tym przedszkolu jest bardzo wyzwalająca ze względu na ciągłe zmiany i niekończące się doświadczenia, które są indywidualnie dopasowane do każdej przestrzeni” – informują twórcy projektu.

Krótko mówiąc, przedszkole Chuon Chuon Kim 2 to miejsce pełne niespodzianek, które nigdy nie znudzi się ciekawskim duszom, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Lokalizacja: Wietnam
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt