Przemyślana nowoczesna STODOŁA, zaprojektowana w konstrukcji z drewna C24 od Stamadrew

WT ARCHITECTURE
Partnerzy

O inspiracji

Budynek mieszkalny w stylu nowoczesnej STODOŁY o pow. użytkowej około 250 m2 pow. użytkowej i 39 m2 pow. garażu zlokalizowany w Warszawie, został zaprojektowany w technologii skandynawskiej ściany wentylowanej. Posadowiony jest na „pasywnej” płycie fundamentowej i charakteryzuje się wieloma ciekawymi elementami architektonicznymi jak również rozwiązaniami konstrukcyjnymi opartymi na długim dorobku Szwedów i Norwegów w tematyce budowy domów z drewna.- budynek będzie posiadał cztery rodzaje elewacji, tynk, blachę corten, ciętą cegłe i w końcu norweską surową deskę elewacyjną , która ze względu na swoja porowata strukturę wchłania znacznie większą ilość drewnochronów co w istotnym stopniu przekłada się na jej żywotność.

– konstrukcja dachu wykonana jest w systemie wiązarów nożycowych, dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy sufit katedralny na całej długości drugiej kondygnacji. W środkowej części budynku znajduje się antresola, która obejmuje swoja powierzchnią salon, kuchnie i jadalnie. Otwarta przestrzeń od poziomu 0, aż po katedralny sufit nad drugą kondygnacją doświetlona jest symetrycznymi przeszkleniami w ścianach nośnych.

– cała konstrukcja wykonana jest z certyfikowanego drewna, suszonego komorowo C24. Część nadproży wykonana jest z drewna BSH o odpowiednich przekrojach. System membran i taśm dostarczone będą przez Siga Swiss.

– tarcze ściany stanowi konstrukcyjna płyta Defentex o niskim oporze dyfuzyjnym, która umożliwia swobodne przenikanie pary wodnej w kierunku zewnętrznym.

– dach zostanie odeskowany deską o grubości 24 mm na pióro – wpust. Północna połać dachu zostanie wykończona dachówką ceramiczną, natomiast południowa cześć dachu będzie stanowić zintegrowany dach fotowoltaiczny, szwedzkiej firmy Sunroof. Rynny i rury spustowe zostaną ukryte w części dachu i pod elewacją. Izolacja termiczna ścian i dachu wykonana będzie z celulozy, natomiast wypełnienie stropu i ścian działowych stanowić będzie wełna skalna o podwyższonych parametrach akustycznych.

Wnętrze wykonane będzie w suchej zabudowie w połączeniu z elementami drewnianymi.

– w domu zostaną zainstalowane wysokiej jakości okna drewniane z nakładkami aluminiowymi w kolorze od strony zewnętrznej.

– źródło ciepła stanowić będzie pompa ciepła, powietrze woda podłączona do ogrzewania podłogowego w płycie fundamentowej i w podłodze drugiej kondygnacji. Dodatkowo budynek będzie posiadał system odzyskiwania deszczówki, stacje ładowania samochodów elektrycznych, system smart house, wentylację mechaniczną z rekuperacją i wiele innych.

– dom zostanie poddany testowi szczelności powietrznej co jest standardem i jednym z kryteriów odbioru budynków energooszczędnych w Skandynawii.

Wysoka jakość materiałów użytych w realizacji projektu i rzetelne wykonawstwo potwierdzone kilkunastoletnim doświadczeniem w budowie energooszczędnych domów szkieletowych w Skandynawii, gwarantują powstanie zdrowego i energooszczędnego domu na kilka pokoleń.

Lokalizacja: Warszawa, Polska