Przeszklone Atri

Naturvillan Marcus Eliasson
Kategorie: Domy wypoczynkowe
Partnerzy

O inspiracji

Południowo-zachodnie brzegi jeziora Vänern otoczone są gęstym lasem drzew iglastych. W tym krajobrazie letniego wypoczynku znajduje się Atri, dom w kształcie litery A. Jest to pierwszy dom projektu Naturvillan, szwedzkiej firmy architektonicznej.

Połączenie materiałów

Atri łączy krystalicznie czysty materiał i ekspresję strukturalną z minimalnym wpływem na środowisko. Spiczasta geometria i sosnowe odcienie otaczających drzew wkomponowano w zewnętrzną prezencję domu. Dwie strzeliste szklane ściany opierają się o siebie, odsłaniając wnętrze prawie w całości wykonane z drewna. W nocy blask oświetlenia zasilanego energią słoneczną promieniuje z domu na zewnątrz.

Szklarnia, ale nie sauna

Chociaż dom w całości jest przeszklony nie ma problemów z ogrzewaniem i chłodzeniem przez cały rok. Ekspansywną bryłę wyposażono w wystarczającą liczbę metod pasywnego chłodzenia (w tym działające okna i otwory wentylacyjne do wentylacji krzyżowej) i energooszczędne urządzenia. Latem ogniwa słoneczne na długich ścianach ramy zasilają wewnętrzną baterię działająca na wszystkie domowe systemy ogrzewania elektrycznego i wodnego. Natomiast stosunkowo staromodny opalany drewnem piec zapewnia ciepło i ciepłą wodę podczas szare miesiące.

Atri – Atrium

Ogromne trzypiętrowe atrium (od którego pochodzi nazwa domu) zaprojektowano zarówno jako zamkniętą werandę – wraz ze stołem jadalnym i przestrzeniami wypoczynkowymi – jak i szklarnią, która zaciera różnicę między wnętrzem, a wspaniałym plenerem. Wzdłuż całej południowej ściany ciągnie się długi rząd grządek. Oczyszczają one powietrze i uprawiają owoce, warzywa, zioła i przyprawy przy niewielkich nakładach konserwacyjnych. Wszystko to dzięki podstawowemu systemowi nawadniania z wodą dostarczaną przez wierconą studnię na posesji.

Centralne wnętrze parteru zaprojektowano jako ciąg wspólnych przestrzeni, aby zapewnić spójny widok na zewnątrz (z wyjątkiem małej sypialni ze świetlikiem tuż przy korytarzu). Długa kuchnia z jesionowymi blatami biegnie równolegle do grządek. Zapewnia to łatwy dostęp, gdy produkty są gotowe do zbioru, i prowadzi do głównej wspólnej przestrzeni, która sama jest oddzielona od „ganku” przesuwanymi szklanymi drzwiami.

Pierwszy bieg schodów prowadzi na nieco mniejszy plan piętra z otwartym biurem i główną sypialnią. Oba mają bezpośredni dostęp do wewnętrznego balkonu z widokiem na szklarnię. Drugi bieg natomiast, przypominający domek na drzewie, prowadzi na wąski taras na dachu, który wdzięcznie rozciąga się na całe atrium. Tuż pod wierzchołkiem konstrukcji, z pokładu można podziwiać widok na jezioro Vänern, zasłonięte jedynie przez drzewa.

Lokalizacja: Vänern, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Fotograf

Marcus Eliasson