Niezwykła renowacja STODOŁY prezentująca jego rustykalne korzenie

Gresford Architects Quintin Lake
Kategorie: Renowacje
Partnerzy

O inspiracji

Umiejętna renowacja może zamienić starą STODOŁĘ w oryginalny dom, wprowadzając do niego nowoczesne akcenty, które podkreślają dziedzictwo odrestaurowanego budynku. To przykład z południowo-wschodniej Anglii.

“Great BARN”, czyli „Wielka STODOŁA” to zabytkowy dom rodzinny, który został odrestaurowany i przeprojektowany przez firmę Gresford Architects, aby lepiej pasował do stylu życia właścicieli, których dzieci opuściły już rodzinne gniazdko. Dom stoi w pasie zieleni i obszarze chronionym Beaconsfield Old Town w hrabstwie Buckinghamshire w południowo-wschodniej Anglii.

Kiedyś ten budynek był tylko starą stodołą, ale w 1997 roku został zamieniony przez deweloperów na dom, a jego późniejsi właściciele również dokonali następnie wielu przeróbek i uzupełnień. Niestety pierwotna przebudowa i późniejsze zmiany sprawiły, że dawna stodoła utraciła wiele swoich pierwotnych cech, a także sam urok wiejskiego budynku. Właściciele postanowili przeprowadzić jeszcze jedną renowację, ale tym razem zatrudnili londyńską firmę Gresford Architects, prosząc o przywrócenie pierwotnego charakteru i uroku domu. Przy okazji chcieli również przeorganizować swoją przestrzeń życiową, aby lepiej dostosować się do nowego stylu życia, w którym dorosłe dzieci są już tylko gośćmi.

Zespół Gresford zaczął od usunięcia wielu zmian, które zostały wprowadzone w latach 90-tych. Na szczęście oryginalna drewniana konstrukcja okazała się być mocna i nieuszkodzona przez ząb czasu, więc architekci postanowili wykorzystać ten atut w swojej renowacji. Stare elementy o wiejskim charakterze stały się „ramą” dla nowego domu, dodając mu rustykalnego uroku i podkreślając jego dziedzictwo.

Architekci przeorganizowali też wnętrze, otwierając m.in. przestrzeń nad kuchnią aż do samego dachu. W ten sposób zlikwidowano dawną sypialnię, która znajdowała się w tym miejscu na poddaszu. Do wnętrza wprowadzono elementy dawnej stolarki, które pięknie łączą przestrzenie z historycznymi korzeniami. Wyraźna paleta jasnych, neutralnych kolorów zapewnia czystą, współczesną i spokojną atmosferę w pomieszczeniach zorganizowanych na otwartym planie.

W ścianie wschodniej pojawiły się duże, przeszklone drzwi przesuwne. Otwierają one wnętrze na wspaniały ogród i zewnętrzną część domu z czerwonej cegły i ciemnego drewna.

Nowe, wykonane na zamówienie schody oraz przytulny gabinet oddzielają otwartą przestrzeń jadalni i kuchni od głównego salonu, znajdującego się w południowym krańcu domu. W tej przestrzeni niski sufit, wyeksponowany kominek i ciepłe, neutralne odcienie tworzą przytulną atmosferę, typową dla wiejskiego domu.

Architekci całkowicie przebudowali zachodnie skrzydło budynku. Zamieniając kolejną, zbędną już sypialnię na parterze w przytulną wnękę ze sklepionym dachem i boazerią na ścianach. W jednej takiej ścianie z boazerii ukryto prywatne schody, które prowadzą na strych, zamieniony w sypialnię gościnną z łazienką. Dom ma więc w sumie trzy sypialnie z łazienkami, a każdą z nich zdobią odsłonięte drewniane belki ścienne i stropowe.

– „Ten projekt umożliwia współistnienie pod jednym dachem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jednocześnie spełnia wszystkie pragnienia klientów, którzy marzyli o wygodniejszym, bardziej praktycznym domu rodzinnym” – mówi założyciel Gresford Architects, Tom Gresford.

Lokalizacja: Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA