Złożoność Résidence Rabaska

Atelier Boom-Town Raphaël Thibodeau
Partnerzy

O inspiracji

Ta rezydencja położona u zbiegu rzeki Diable, linearnego parku Le P’tit Train du Nord i 16. dołka pola golfowego La Bête w Mont-Tremblant była początkowo zlokalizowana w zalesionym obszarze wysokich sosen. Niestety potężna burza w 2022 roku zdziesiątkowała drzewa jeszcze przed zakończeniem prac budowlanych. Résidence Rabaska zbudowano na równym terenie.

Przestrzeń Résidence Rabaska

Dwie dwuspadowe bryły Résidence Rabaska przecinają się i tworzą literę T. Każda sekcja spełnia określone funkcje. Część dzienna z kuchnią, jadalnią i pokojem dziennym zajmuje skrzydło główne na jednym poziomie. Dwa duże 5-metrowe otwory naprzeciw siebie nadają majestatu. Jeden, na elewacji wschodniej, wychodzi na 16. dołek pola golfowego, podczas gdy na elewacji zachodniej otwór zapewnia dostęp do tarasu, dzięki czemu mieszkańcy mogą cieszyć się bardziej prywatną przestrzenią na zewnątrz. Południowy szczyt tego skrzydła jest zasadniczo zajęty przez kamienny kominek. Okna po obu stronach kominka oferują widok na las na południu, którego światło sączy się przez wysokie sosny, które na szczęście przetrwały burzę.

Drugie skrzydło Résidence Rabaska, na dwóch poziomach, mieści sypialnie w części wschodniej. Główna sypialnia jest lekko wpuszczona w podłogę z prywatną łazienką i dużym schowkiem (garderoba). Dwie drugorzędne sypialnie znajdują się powyżej. Poniżej znajduje się łazienka i miejsce do pracy otwarte na hol wejściowy. Zachodnią część tego skrzydła zajmuje podwójny parking, nad którym znajduje się duży pokój rodzinny, który może pomieścić salę telewizyjną, stół bilardowy lub inną tego typu funkcję. Wszystkie tomy Résidence Rabaska zwieńczone są stropami katedralnymi. Sufit w dolnej części pokryto boazerią, natomiast na piętrze gipsem. W tych pokojach podłogi pokryto drewnem. Płyty parteru są betonowe z systemem ogrzewania promiennikowego.

Części składowe rezydencji

Hol, przedsionek z szatnią i klatka schodowa znajdują się pośrodku domu, gdzie spotykają się dwa tomy i 3 skrzydła. Chodnik ze szkła i drewna wychodzi na otwarty dwupoziomowy hol i łączy górny poziom z boku na bok, łącząc się z klatką schodową. Zewnętrzna kubatura tych przestrzeni różni się od 3 skrzydeł bryłą z płaskim dachem, podczas gdy pozostałe trzy skrzydła są wyłożone białymi drewnianymi deskami, zainstalowanymi pionowo. Dwa świetliki, również z czarnych paneli betonowych, podkreślają największą bryłę z białym szczytem. Czarna markiza na elewacji północnej chroni główne wejście i garaż przed niepogodą.

Lokalizacja: Mont-Tremblant, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA