RH House

JESUS LETELIER
Partnerzy

O inspiracji

Dom o nazwie “RH House” znajduje się w okolicy jeziora Puyehue w Regionie de los Lagos na południu Chile. To miejsce pełne bujnej roślinności i pięknych panoramicznych widoków na wulkany Osorno, Puyehue i Puntiagudo.Dom stoi na niewielkim wzgórzu, a architekci chcieli podkreślić jego idealną lokalizację, gwarantując mieszkańcom piękne panoramy z wielu miejsc. W tym celu w ścianach wstawiono duże, szklane panele od strony lasu, które stają się ramą dla widocznego w oddali wulkanu Puyehue. W jadalni znalazło się również duże okno, a z okien sypialni widać wulkany Osorno i Puntiagudo.

Głównym wymogiem klienta było zaprojektowanie domu dla licznej rodziny, z szerokimi przestrzeniami i dobrym oświetleniem. Mieszkańcy chcieli mieć możliwość przebywania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ponieważ pogoda w tym miejscu bywa bardzo zmienna. Projekt zakłada też drugi etap z trzema dodatkowymi sypialniami i przedłużeniem tarasu.

Dom podzielony jest na dwie części, które krzyżują się ze sobą w kształcie litery „T”. W ten sposób można było pokazać piękne widoki oraz przyrodę we wszystkich ich wymiarach. W jednej z tych części znalazły się wszystkie sypialnie, a w drugiej mieszczą się przestrzenie użytkowe i wspólne.

Do budowy wykorzystano takie materiały, jak tzw. Volcometal (mieszanina żelaza i cynku), przykryte drewnem sosny oregońskiej, którą zabarwiono na biało. Korzystając z tego, co znajdowało się w okolicy, udało się ocalić i ponownie wykorzystać deski modrzewiowe, które wykorzystano na ścianie w salonie, a na ścianach zewnętrznych zastosowano drewno barwione na ciemno – ze względu na jego trwałość i niskie koszty późniejszej konserwacji.

Projekt domu zawiera typowe elementy architektury z południa Chile, czyi przedłużony dach, który tworzy rodzaj okapu, dachy dwuspadowe oraz drewno, jako główny materiał. Całość ma klasyczny, ale bardziej nowoczesny wygląd, zachowując proste linie bryły.

 

Tekst: nowoczesna STODOŁA