Rzut kamieniem od plaży w Auckland, powstał projekt Boatsheds Takapuna

Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Kontekst

Na kompaktowej, miejskiej działce o dość srogich wymogach budowlanych, zaledwie rzut kamieniem od plaży Takapuna w nowozelandzkim Auckland, powstał projekt o nazwie „Boatsheds Takapuna”. Ten nowoczesny dom został zaprojektowany przez firmę SGA przy współpracy z Rachael Rush. Całość tworzą trzy czarne elementy z dwuspadowym dachem, które nawiązują do popularnych w tym regionie domków na łodzie, czerpiąc co najlepsze z lokalnej kultury plażowania i wypoczynku na wodzie.

Przesunięte nieco względem siebie trzy formy budynku przełamują standardowe skojarzenia narzucane przez bardziej tradycyjne domy letniskowe, ale są doskonałą odpowiedzią na styl życia właścicieli.

Projekt został idealnie dopasowany do narożnej działki, którą określały dwa 5-metrowe podwórka oraz wyróżniająca się obecność trzypoziomowego domu sąsiadów przy granicy północno-zachodniej. Architekci dokładnie przeanalizowali cały kontekst projektu, aby zapewnić właścicielom dużą ilość dziennego światła i słońca, zapewniając jednocześnie widok na rosnące w pobliżu drzewo o nazwie „pohutukawa”.

Projekt

Prostota zewnętrznej formy kontrastuje z wnętrzem wykonanym z wysokiej jakości drewna, które prezentuje też ogromny kunszt rzemieślniczy. Połączenie wielu przestrzeni wprowadza odpowiedni ciąg komunikacyjny i funkcjonalność, zachowując jednocześnie swoistą odrębność pomieszczeń i wysoką jakość.

Dom otwiera się i zamyka w reakcji na zmiany pogody i funkcjonalności, dzięki „ścianom”, które się unoszą, opadają, przesuwają, zamykają lub znikają. To dom, który aktywnie angażuje i intryguje użytkownika.