Saanich Farmhouse

Scott and Scott Architects Olivia Bull
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Posiadłość Saanich Farmhouse to projekt studia architektonicznego Scott and Scott Architects. Dom położony jest na obszarze North Saanich, na półwyspie wyspy Vancouver. Posiadłość znajduje się w sąsiedztwie gospodarstw rolnych, bowiem klimat południowo-zachodniego wybrzeża bez wątpienia jest idealny dla rolnictwa. Usytuowany na śladach starej, zniszczonej STODOŁY, dom znajduje się na terenie z dojrzałymi drzewami, stawem i ogrodami spożywczymi.

Dom zaprojektowano wedle pragnień właścicieli. Klienci chcieli zachować unikalną mieszankę dojrzałych nasadzeń i stawu, jednocześnie rozszerzając uprawę tylnych ogrodów warzywnych. Saanich Farmhouse jest wytyczony murowaną ścianą, która wystaje poza formę dachu, dzięki czemu tworzy osłonięty ogródek spożywczy. Zewnętrzną część pokryto żelaznymi, żółtymi cedrowymi deskami, które z czasem będą się starzeć. Konstrukcja sklepienia szczytowego składa się z szeregu wygiętych kratownic z tarcicy daglezji o konwencjonalnych wymiarach z odsłoniętymi strukturalnymi deskami z litego pasa. Ta drewniana konstrukcja spoczywa na ciągłych, równoległych belkach stalowych w przejściu do bardziej intymnej jadalni. Godne uwagi jest to, że materiały są zbierane lokalnie i wydobywane na wyspie Vancouver od małych producentów, z którymi studio ma stałą współpracę.

Wejście, składające się z przedsionka, toalety i kuchni do konserw jest dostępne zarówno z przodu domu, jak i ogrodu. Zapewnia to wygodne przejście robocze do domu. Dodatkowo przestrzenie mieszkalne na głównym piętrze domu (kuchnia, jadalnia, salon i sypialnia) otwierają się na południowe ogrody. Wielkoformatowe przesuwane drzwi otwierają dom na taras, z którego można podziwiać niewątpliwie imponującą roślinność.

Lokalizacja:North Saanich, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA