Wiejska typologia Sassen Residence

Salt Architects Linda Smal
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Sassen Residence to współczesny dom położony w Kapsztadzie w RPA, zaprojektowany w 2019 roku przez Salt Architects. Dziewicza działka, położona w dolinie nad rzeką Disa, jest otoczona szczytami Table Mountain. Większy obszar jest znany jako Zatoka Hout, a afrykańskie słowo „hout” oznacza drewno, co odnosi się do dużej liczby drzew Yellow Wood, które pierwotni holenderscy osadnicy znaleźli na tym obszarze, kiedy po raz pierwszy przybyli na Przylądek. Obszar ten w większości zachował swój wiejski charakter przez cały okres rozwoju aglomeracji Kapsztadu, a niektóre z większych działek przekraczały hektar.

Podczas pierwszej rozmowy z klientem uzgodniono, że nowe mieszkanie musi czerpać z wiejskiej typologii budynków gospodarczych w okolicy, jednocześnie uwzględniając współczesne potrzeby. Ponadto na nieruchomości istniały już dwa mieszkania, a usytuowanie budynku należało przeprowadzić w taki sposób, aby zachować wrażenie przestronności terenu. Konsekwentnie zdecydowano, że zarys budynku przybierze miejsce jak najbliżej rzeki, bez uszczerbku dla ekologii. Umieszczając budynek bliżej południowo-wschodniego narożnika, tylko jeden z pozostałych domów na posesji pochodzi z nowej bryły. Ponadto umieszczenie wycofanego Sassen Residence zapewnia niezakłócony widok na Geelklip Buttress w Górach Stołowych i Myburgh Kloof.

Umiejscowienie w terenie Sassen Residence

Po ustaleniu położenia budynku na terenie można było logicznie wydedukować rozmieszczenie funkcjonalności przestrzeni. Garaż samochodowy, zmywarka i plac manewrowy usytuowano w kierunku zachodniej granicy działki. Pozwoliło to na otwarcie planu w kierunku północnym i wschodnim od posiadłości. Narożnik północno-wschodni jest chyba najważniejszą częścią założenia projektu Sassen Residence. Tutaj część dzienna otwiera się przez przesuwane szklane drzwi wnękowe na zewnętrzną część dzienną, na którą góruje sypialnia. Wagę tego narożnika podkreśla nawiązanie do tradycyjnego, przypominającego STODOŁĘ szczytu na elewacji głównej sypialni. Dach stanowi integralną część projektu i został pomyślany specjalnie w celu uwzględnienia skali budynku w krajobrazie. Tradycyjne szczyty zwężają się w kierunku linii prostej, nawiązując w ten sposób do tradycyjnej architektury bez imponującej skali. Główne wejście do budynku stanowi łącznik między górami na północy a rzeką na południu.

Geometria i paleta materiałów

Wejście honorują duże drewniane podwójne drzwi, otwierające się na przestrzeń o podwójnej objętości, obramowaną szkłem na obu końcach i płaskim betonowym dachem oddzielającym dwie nachylone konstrukcje dachowe po obu stronach. Przestrzeń wejściowa otwiera się na południowym krańcu centralnymi drzwiami obrotowymi, które otwierają się w kierunku ogrodu prowadzącego do rzeki Disa. Ta przestrzeń wejściowa działa również jako próg między kuchnią a częścią dzienną na parterze oraz jako oddzielenie między główną sypialnią a sypialniami dla dzieci.

Szereg elementów projektu Sassen Residence nawiązuje do prostoty wiejskiej zagrody – podstawowa geometria z prostą paletą materiałów. Ogólnodostępne obszary mieszkalne są oddzielone od bardziej prywatnych sypialni. Odbywa się to w dwojaki sposób: zróżnicowanie poziomu i kontrast materiału. Otynkowane ściany z białą teksturą otaczają parter, na którym można bawić się z przyjaciółmi i rodziną. Górne piętro – pokryte czarnym drewnem – jest zarezerwowane dla sypialni i rodzinnego salonu z widokiem na majestatyczne góry otaczające obiekt.

Lokalizacja: Kapsztad, RPA
Tekst: nowoczesna STODOŁA