„Seaside Garden” zaprojektowano jako zespół budynków w jednym z litewskich kurortów, w pobliżu wybrzeża Morza Bałtyckiego. Sąsiedztwo środowiska naturalnego miało ogromny wpływ. Zarówno na tworzenie i kształtowanie tożsamości niezabudowanej działki. W związku z tym istniała potrzeba stworzenia tętniącego życiem środowiska przez cały rok. Dwupiętrowe budynki o minimalistycznej architekturze są komfortowo i praktycznie rozplanowane. Nadają się do zamieszkania i wypoczynku dla całej rodziny.
Pomysł architekta
Sam architekt jest także pomysłodawcą, deweloperem i jednym z pierwszych mieszkańców. Bryła została rozplanowana ze szczególnym uwzględnieniem tego, co mieszkańcy domu będą widzieć ze swoich okien. Budynki przeznaczone do wypoczynku i wypoczynku muszą być zamieszkane nie tylko latem, ale odwiedzane również w zimnych porach roku. Dlatego cały ich teren jest przyjemnie oświetlony. Bardzo estetyczne formy domów i wysokiej jakości materiały wykończeniowe przyciągają wzrok .
Dobra architektura dla małego domu
W domu o powierzchni 65 metrów kwadratowych, będącym częścią bliźniaka, architekt przemyślał każdy centymetr kwadratowy. Efektywnie wykorzystał nisze i narożniki do przechowywania rzeczy i zapewnił jak największy komfort całej rodzinie. W każdym domu zaplanowano dwie sypialnie, dwie łazienki, schowek i dużą, wygodną kuchnię z jadalnią dla minimum sześciu osób. „Dla małego domu bardzo ważna jest dobra architektura” – mówi Laurynas Žakevičius. Każdy dom ma również swój przestronny drewniany taras i kameralny zielony wewnętrzny dziedziniec.
Zamknięta, harmonijnie rozplanowana struktura Seaside Garden składa się z 15 domów w Kunigiškiai w Połądze. Naturalnie okazało się, że głównymi wartościami projektu stały się: integralność, harmonia stylu architektonicznego, naturalne, wysokiej jakości materiały oraz estetyczne i funkcjonalne wnętrze.
Sylwetki budynków z wysokim, spiczastym dachem dwuspadowym nawiązują do tradycyjnej architektury. Dzięki temu są zwyczajne dla oka i harmonijnie wtapiają się w krajobraz. Linia rytmiczna jest ważnym narzędziem artystycznym dla architektów. W wykończeniu zewnętrznym białe lub czarne drewniane ażurowe pionowe panele zasłaniają okna sypialni na drugim piętrze (w celu zachowania solidności bryły budynku). Dają efekt tzw. „żaluzji”. Przenosi się również do wnętrz ze światłem słonecznym i grą cieni, tworząc efekt intymności, bezpieczeństwa i ochrony przed słońcem dla każdego obecnego i przyszłego mieszkańca.
Lokalizacja: Połąga, Litwa
Tekst: nowoczesna STODOŁA