Sebastopol BARN House

ANDERSON ANDERSON ARCHITECTURE
Partnerzy

O inspiracji

Klasyczna forma STODOŁY w przypadku Sebastopol BARN House powstała dzięki starej, drewnianej konstrukcji, którą rozebrano w stanie Nowy Jork, a następnie wyczyszczono, skatalogowano, odnowiono w Teksasie, a na koniec ponownie złożono w Północnej Karolinie.Wnętrze zorganizowano tak, by zachować ogromną przestrzeń otwartą całej STODOŁY, bawiąc się nią i tworząc proste tło w postaci giętych białych płaszczyzn, podkreślając w ten sposób piękno drewna oraz stolarkę, a także tworząc tajemnicze załamania światła i cienia.

Wszystkie nowe elementy skonstruowano z prostych elementów, pomalowanych na biało, aby podkreślić jedynie starą konstrukcję STODOŁY. Czysta forma zewnętrzna kontrastuje z niskim, betonowym skrzydłem, które wcina się we wzgórze, zamykając STODOŁĘ z jednej strony na krajobraz pełen łąk i tworząc zewnętrzne podwórze ograniczone przez dwa skrzydła budynku.

Aby cieszyć się panoramicznymi widokami z wnętrza nowego budynku, architekci rozplanowali szereg dużych okien i przesuwnych drzwi, tworząc ramy dla tego, co widać za szybą. Przeszklenia oświetlają także ogromne wnętrze domu, strategicznie modelując naturalne światło. Trzy długie tunele świetlne umieszczone w środku domu, z otwieranym świetlikiem, są centralną cechą architektoniczną, wpuszczając do wnętrza promienie słoneczne, oświetlając odnowioną stolarkę i pełniąc funkcję naturalnej wentylacji.

Niskie betonowe skrzydło budynku kryje osłonięte główne wejście domu oraz dodatkową przestrzeń na osobną część mieszkalną, garaż, pomieszczenie użytkowe oraz galerię łączącą betonowy budynek z odnowioną STODOŁĄ. Aby podkreślić kontrast między dwoma zewnętrznymi częściami domu – starą, wysoką i dużą STODOŁĄ oraz nowoczesną, niską i długą częścią betonową – główną cechą, jaką zastosowano w fasadzie STODOŁY są długie, pionowe  linie, podczas gdy fasada przybudówki ma widoczne linie poziome.

W klimacie umiarkowanym, w jakim postawiono ten dom, jego spora wysokość, dobre ocieplenie i otwierane świetliki pozwalają korzystać z niego w pełnym komforcie bez dodatkowego mechanicznego systemu chłodzenia. W betonowej podłodze umieszczono natomiast odpowiedni system grzewczy. Dom jest przygotowany także pod zastosowanie paneli fotowoltaicznych na betonowym skrzydle, które mają odpowiednią powierzchnię, by zasilać w energię cały dom.

Lokalizacja: USA

Tekst: nowoczesna STODOŁA