Słoma w budownictwie

Halmhus AB
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Słoma jest coraz częściej wykorzystywana w budownictwie jednorodzinnym. Budownictwo ze słomy w połączeniu z drewnem i gliną zapewnia aktywną ochronę klimatu. Jako bonus otrzymujesz zdrowe zakwaterowanie. Poza walorami ekologicznymi, największą zaletą tego materiału jest niska cena. Jednak to nie wszystko. Budownictwo ze słomy ma wiele innych zalet.

Potrójna ochrona klimatu

Podczas wzrostu drewno i słoma magazynują dwutlenek węgla z atmosfery. Budowa domu z bali słomy wymaga tylko około połowy nieodnawialnej energii pierwotnej w porównaniu z konwencjonalną konstrukcją stałą. Dom z bali słomy pozwala uniknąć emisji dwutlenku węgla w budownictwie dzięki skutecznej izolacji termicznej.

Zdrowe życie

W budownictwie ze słomy używa się naturalnych i nieprzetworzonych materiałów budowlanych. Słoma nie zawiera żadnych dodatków. Wykładzina z gliny działa jak naturalny klimatyzator. Dzięki optymalnej równowadze wilgotności glina zapewnia zrównoważony klimat w pomieszczeniu. Gliniane powierzchnie ożywiają pomieszczenie i poprawiają samopoczucie.

Lokalny łańcuch wartości

Słoma to lokalny i odnawialny surowiec, którego jest pod dostatkiem. W rolnictwie słoma występuje w postaci balotów i może być wykorzystana bezpośrednio po niewielkiej dalszej obróbce.

Dom pokazowy

Halmhus AB przedstawił wstępny projekt domu pokazowego ze słomy, gliny i drewna. Celem domu jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym, aby przekonali się, dlaczego warto zastanowić się nad domem ze słomy.

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt