Prosty dom, bazujący na dwóch równoległych strefach prostokątnych

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom Springbank Downs powstał na dużej, wiejskiej działce w granicach miasta Cust na nowozelandzkiej Wyspie Południowej, w regionie Canterbury.

Plan domu jest prosty i bazuje na dwóch równoległych strefach prostokątnych, które obejmują pokój dzienny z kuchnią oraz sypialnie z łazienkami. Dwa elementy domu łączy „Galeria” znajdująca się od strony południowej, która przechodzi w pokój medialny oraz biuro będące jednocześnie sypialnią dla gości. Strefy w kształcie prostokąta przykryte są dwuspadowym dachem, a „Galeria” wyróżnia się dachem płaskim.nowoczesna STODOŁA ma formalne wejście, które prowadzi przez długi, wąski taras. Z tej strony przeszklona jest jedynie płaska forma łącząca obie konstrukcje, ale kiedy wejdzie się do środka domu, projekt nabiera bardziej otwartego charakteru. Główne przestrzenie dzienne mają okna ciągnące się od podłogi aż po sufit oraz duże, przesuwne drzwi. Łączą one wnętrze z osłoniętym podwórkiem. Pergola równoległa do „Galerii” zapewnia cień w letnie miesiące.

W sypialni głównej i pokoju dziennym znajdują się dwa duże, trapezoidalne okna z cedrowymi siedziskami. Pozwalają one podziwiać widoki na góry piętrzące się w oddali i służą jako dodatkowe miejsca wypoczynku i wyciszenia.

Marzy Ci się ciemna elewacja? Zajrzyj na Wood of Fire i Degmeda

Lokalizacja: Cust, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA