Geometryczna Squish na Fogo Island

Partnerzy

O inspiracji

Dla większości ludzi życie poza siecią to fantazja. Ale dla szczęśliwych właścicieli i gości odosobnionych domków na Fogo Island marzenie się spełniło. Nie wszystkie są one wyposażone w nowoczesne udogodnienia, ale odosobnienie jest tego warte — powietrze jest czystsze, niebo bardziej błękitne, a hałas? Nie istnieje. Poznajcie Squish – jedną z geometrycznych propozycji do ucieczki.

Fogo Island. Kawałek skalistego krajobrazu wystający w niebo. Mówią, że jest to jeden z czterech zakątków Ziemi. Ponoć stojąc na szczycie tegoż skalistego miejsca, patrząc w stronę Atlantyku to stwierdzenie staje się jasne. Brzmi tajemniczo. A Squish, czyli wypoczynkowy azyl znajduje się pośrodku tego zakątka. Tutaj to cisza stanowi towarzystwo. Oddaj się podróży w głąb siebie. Spaceruj szlakami po całej wyspie i ujrzyj stada karibu pasące się wzdłuż łagodnych wzgórz.

Squish to projekt Saunders Architects i w swoim założeniu pełni rolę inspirującego schronienia dla artystów. Geometria bryły w dramatyczny sposób uzupełnia środowisko naturalne. Choć architektura może wydawać się wyrafinowana, standardowe wyposażenie i wykończenie sprawiają, że jest bezpretensjonalna. Dzięki białej, kanciastej formie, Squish stanowi ostry kontrast z tradycyjną wernakularną architekturą pobliskiej malowniczej społeczności Tilting, poza którą się znajduje.

Dach tej kabiny jest strzelisty, wznoszący się 20 stóp nad ziemią po stronie południowej, w porównaniu do połowy tego rozmiaru po stronie północnej. Kształt ten podyktowano burzliwymi wiatrami północnoatlantyckimi, które wieją nad regionem. Kompaktowy, trapezowy plan azylu jest powiększony przez przedłużenie wschodniej i zachodniej ściany zewnętrznej, tworząc osłonięty taras wejściowy i północny taras z widokiem na ocean. Poprzez poziomą przestrzeń głównego pomieszczenia, skośny dach prowadzi wzrok do przeszklonego okna o pełnej wysokości, z którego roztacza się piękny widok na ocean. Nowoczesna bryła wytwarza własną energię i przetwarza własne odpady, niezależnie od usługodawcy. Ciepło jest generowane przez panele słoneczne i mały piec na drewno.

Squish nie jest klasycznym przykładem STODOŁOWEJ odskoczni wypoczynkowej. Tutaj człowiek odbywa podróż w głąb siebie, bez zbędnych rozpraszaczy.

A jeśli wolisz wypoczynek w pełnym pakiecie udogodnień, zapraszamy do naszej zakładki „Do wynajęcia”.

Lokalizacja: Fogo Island, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA