Dom ze schodami, które stały się punktem przewodnim projektu

Partnerzy

O inspiracji

“Stairway House”, czyli „Dom ze schodami”, to dwurodzinny dom, który znajduje się w spokojnej, mieszkalnej okolicy Tokio w Japonii. Jego najbardziej charakterystyczny element – jak wskazuje sama nazwa projektu – to właśnie schody. Projekt opracowali architekci z firmy nendo.

Ze względu na ściśle zabudowaną okolicę, dom został cofnięty w kierunku północnym, aby od południa można było otworzyć go na więcej światła dziennego oraz zieleń podwórka. Architekci osiągnęli ten cel tworząc od strony południowej dużą, szklaną fasadę, która umożliwia też naturalną wentylację wnętrza i wprowadza do środka najbliższe otoczenie domu. Układ budynku pozwolił zachować rosnące z tej strony na podwórku stare drzewo, które stało się ulubieńcem obecnych i poprzednich pokoleń rodziny właścicieli.Biorąc pod uwagę ewentualne problemy z poruszaniem się po schodach, pokoje dla najstarszych członków rodziny zostały urządzone na parterze. Para seniorów zamieszkała tu z ośmioma kotami, które z upodobaniem krążą po schodach i wychodzą na ogród. Łatwy dostęp do ogrodu cieszy starszą właścicielkę, która bez problemu może oddawać się swojemu hobby, jakim jest ogrodnictwo. Młodsza para wraz z dzieckiem zajmuje pierwsze i drugie piętro budynku. Cały budynek ma powierzchnię 284 m².

Najbardziej rzucający się w oczy element tego projektu to konstrukcja schodów. Architekci chcieli uniknąć całkowitego podziału domu na część górną i dolną. Zaprojektowali go w taki sposób, by schody wchodziły do budynku z zewnątrz, penetrując wszystkie jego poziomy. W konstrukcji schodów umieszczono elementy funkcjonalne, takie jak np. łazienki, a część najwyższa to zalane słońcem ulubione miejsce do wspinaczki dla kotów. W ten sposób same schody oraz zieleń łagodnie łączą ze sobą różne poziomy domu. Dzieląc go jednocześnie po przekątnej i tworząc przestrzeń, w której trzy pokolenia mogą odnaleźć komfort w swojej subtelnej, wzajemnej obecności. Te oryginalne schody wiążą budynek w jedną całość, ale też łączą wnętrze z podwórzem, a nawet z okolicą i miastem. Starannie przemyślany projekt spaja wizualnie dom z ulicą od strony południowej, sprawiając wrażenie, jakby schody biegły z zewnątrz wprost do nieba.

Lokalizacja: Tokio, Japonia
Tekst: nowoczesna STODOŁA