Sunrise Bay House

Partnerzy

O inspiracji

Ten projekt to nie tylko eksploracja formy i funkcji w jego kontekście środowiskowym, ale też własna podróż architektoniczna klienta oraz radość, jaką ta podróż przyniosła.

Sunrise Bay House to dom wakacyjny, który powstał nad jeziorem Wanaka w Nowej Zelandii. To miejsce pełne spokoju i ciszy.

Architekci z firmy Warren and Mahoney Architects zadbali o to, by budynek osadzony był w swoim otoczeniu w taki sposób, by jego mieszkańcy mieli wrażenie odosobnienia i mogli cieszyć się niczym niezmąconymi widokami na jezioro Wanaka i oddalony szczyt Gold.

Działka ma układ liniowy, ale pomimo bliskiego sąsiedztwa innych zabudowań, udało się ją perfekcyjnie wykorzystać. Architekci stworzyli serię budynków z dwuspadowym dachem, które łagodnie łączą się ze sobą. Te proste formy tworzą indywidualne przestrzenie oraz ustronne miejsca, nie tracąc jednak ogólnej funkcji i otwartości całego domu. Poszczególne elementy działają jak kapsuły, które stanowią część całości, pozwalając widokom i światłu przepływać przez całą długość domu.Mocny układ ziemistej elewacji cedrowej oraz jednakowych, metalowych dachów tworzy synergię całej zewnętrznej formy architektonicznej. Pomalowane na biało podbicia dachów oraz białe ściany wewnętrzne dodatkowo wzmacniają indywidualność i jednoczesną spójność poszczególnych form. Komplementarne wykorzystanie materiałów oraz wewnętrzna stolarka odzwierciedlają zewnętrzny wygląd domu, a pełnej wysokości przeszklenia otwierające dom na widoki na jezioro tworzą silne relacje wnętrza z naturalnym otoczeniem domu. Odpowiedni dobór dodatków oraz robione na zamówienie meble podkreślają jeszcze ogólną estetykę całego projektu.

Wewnętrzny dziedziniec z widokiem na jezioro i ciągnące się w oddali góry tworzy przestrzeń pełną spokoju, która dodatkowo powiększa wnętrze. To idealne miejsce, w którym można spędzać czas wraz z przyjaciółmi, ciesząc się pięknymi krajobrazami.

Lokalizacja: Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA