Symmons Plains Homestead

Cumulus Studio Anjie Blair
Partnerzy

O inspiracji

Za renowacją ukształtowaną przez nowoczesne gusta stoi słynna pracownia Cumulus Studio. W projekcie Symmons Plains Homestead wzięli oni pod uwagę kontrast i równowagę, tradycję i nowoczesność. Właśnie tego potrzebuje dom rodzinny. Architekci odpowiedzieli na znaczenie Symmons Plains w historii Tasmanii, tworząc współczesny dom dla nowych opiekunów – siedmioosobowej rodziny.

Historia tasmańskich murów

Celem projektu było ujawnienie bogactwa historii. Kolonista John Arndell Youl zbudował Symmons Plains w 1839 roku z konstrukcją wykonaną przy użyciu wczesnych australijskich technik osadniczych. Jego rodzina mieszkała w Symmons przez siedem pokoleń, dopóki nie został wykupiony w 2011 roku. „Kiedy rozebraliśmy oryginalny beton budynku, odsłoniliśmy eklektyczną mieszankę sprężyn łóżkowych i starego ogrodzenia dodanego w celu wzmocnienia. Znalezienie odpowiedzi na otwarte, współczesne życie w budynku będącym zasadniczo jego przeciwieństwem wydawało się ekscytujące” – mówią architekci.

Aby stworzyć autentyczną atmosferę, architekci ściśle współpracowali z Heritage Tasmania i zaangażowali wyspecjalizowanych brytyjskich kamieniarzy zajmujących się renowacją. Rzemieślnicy stosowali tradycyjne techniki do przywracania zaprawy z wapna gaszonego, naprawiania zniszczonych zapraw cementowych i asystowali przy szeroko zakrojonych pracach zewnętrznych. Aby odsłonić czyste, uczciwe płótno, usunięto również niespójne rozszerzenia, takie jak pralnia i loggia z lat 60. z tyłu budynku.

Dziedzictwo Symmons Plains Homestead

Projekt Symmons Plains Homestead jest odpowiedzią na charakterystyczne obiekty dziedzictwa kulturowego. Typowe dla wczesnych gruzińskich domów, Symmons Plains jest proste, surowe i użytkowe. Wykonane na zamówienie detale ze stali i wstawki ze szkła równoważą odważny mur i odzwierciedlają prostotę formy. Użyto stali jako symbolu, aby przedstawić mentalne przejście od starego do nowego. Widoczne z zewnątrz stalowe budynki kontrastują z murem. Przechodząc się do środka, powtórzono to za pomocą stali użytej do pływających schodów, balustrad oraz subtelnych detali półek i blatów.

Aby stworzyć przestrzeń życiową i społeczną, połączono budynki gospodarcze i tylne skrzydło w jedną skonsolidowaną strukturę. To przekształciło zapomniane magazyny w otwartą przestrzeń, która stała się płynna i funkcjonalna. „Musieliśmy być naprawdę zwinni przy tym projekcie, szkicując wiele projektów na miejscu z budowniczym. Wytyczne zmieniały się i ewoluowały w czasie, a budowa była już w toku, kiedy zaprojektowaliśmy pewne elementy. Ale mieliśmy naprawdę silne relacje z naszym klientem i czuliśmy się całkowicie zgodni z jego aspiracjami i oczekiwaniami. Jako syn hutnika, nasz główny architekt, Todd, był szczególnie dumny ze stalowych detali wykonanych na zamówienie. Okazja do wykorzystania stali w taki sposób nie zdarza się zbyt często”.

Lokalizacja: Launceston, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA