Taft

SKYLAB
Partnerzy

O inspiracji

Projekt „Taft”, zlokalizowany w Portand w amerykańskim stanie Oregon, to dwupiętrowy dom o powierzchni około 360 m2, zorganizowany na otwartym planie. Dom został zaprojektowany i wybudowany z wykorzystaniem prefabrykowanego, modułowego systemu HOMB, który stworzyła firma Skylab przy współpracy z MethodHomes.

Jak udowadniają twórcy projektu, system HOMB to doskonała alternatywa dla typowego, wymagającego sporej ilości czasu procesu budowy domu. Jednocześnie system pozwala też ograniczyć ilość odpadów, dzięki precyzyjnej prefabrykacji wszystkich potrzebnych elementów.

Dom „Taft” został zbudowany z wykorzystaniem 28 wyprodukowanych wcześniej modułów. Każdy z nich ma trójkątny kształt i jest zupełnie niezależny pod względem konstrukcyjnym, co oznacza, że w zasadzie mógłby istnieć samodzielnie. Każdy moduł ma wielkość 9 m2 i ma odpowiednie wykończenia oraz preinstalowane części zintegrowanych systemów, które mają ostatecznie istnieć w całym domu. Moduły dają mnóstwo różnych możliwości ich konfiguracji, ale odpowiednie planowanie sprawia, że ostatecznie stworzą spójny i w pełni wydajny układ.
W przypadku tego domu wszystkie komponenty budowlane zostały podzielone i zapakowane do sześciu ciężarówek, które przewiozły wszystko w jednym konwoju na miejsce budowy. Każda ciężarówka przewoziła elementy o powierzchni całkowitej około 55 m2. Dzięki temu, że przed dostawą wykonano już odpowiedni fundament budynku, instalacja domu na miejscu zajęła tylko jeden pełny dzień roboczy.

Ostatecznie dom stanął na pochyłej, wąskiej działce o szerokości zaledwie 6 m, a dodatkowo jest to lokalizacja miejska, co oznacza, że wokół znajdują się inne nieruchomości.

Od zewnątrz dom został wykończony czarnym „ekranem” z drewna cedrowego, które przykryło ponad dwa cale twardej izolacji. Dodatkowa izolacja jest też częścią poszczególnych elementów modułów, ponieważ stanowi ona wypełnienie ścianek każdego modułu.

Wewnątrz powstał otwarty plan, który obejmuje pokój dzienny, kuchnię oraz jadalnię. Dodatkowo powstały też cztery sypialnie oraz trzy łazienki plus jedna toaleta. Wnętrza są jasne, a duża ilość dziennego światła podkreśla odsłonięte, drewniane elementy konstrukcji sufitów oraz podłogi wykonane z twardego drewna. Łazienki wykończono płytkami w kształcie sześciokąta, układając z nich wzór, który został ustalony jeszcze w sklepie przed ich dostawą.

W domu zainstalowano ogrzewanie podłogowe, system odzyskiwania ciepła oraz 6-kilowatowy system paneli dachowych. Projektanci zaplanowali też system przechwytywania wody deszczowej, która spływa do specjalnych, przepływowych donic. Dzięki starannemu zaplanowaniu otoczenia działki, donice te stały się częścią najbliższego krajobrazu, minimalizując ucieczkę wody deszczowej. W ramach drugiej fazy projektu na działce powstał też dodatkowy, osobny budynek, w którym powstało biuro oraz przestrzenie do przechowywania różnych rzeczy.

Firmy Skylab i MethodHomes pokazały tym projektem, że odpowiednio usystematyzowane podejście do budowy domu pozwala zminimalizować czas budowy oraz ilość odpadów, pozwalając jednocześnie na indywidualizm i dostosowanie prefabrykowanych modułów do konkretnych potrzeb właścicieli. W rezultacie powstał dom, który jest holistyczny pod względem zastosowanych rozwiązań, wydajny pod względem samej budowy oraz środowiska naturalnego, a także idealnie dopasowany pod kątem wygód, wymagań  i oczekiwań jego mieszkańców.

Lokalizacja: Portand, Oregon, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf