Te Arai Beach House

Fearon Hay Architects Simon Wilson
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Te Arai Beach House to minimalistyczna rezydencja położona na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii, zaprojektowana przez Fearon Hay Architects.

Wśród wydm i lasów sosnowych wzdłuż wschodniego wybrzeża znajduje się para dwuspadowych drewnianych szop. Projekt nawiązuje do szop do obróbki drewna znalezionych na obszarach wiejskich Nowej Zelandii. Budynki są usytuowane tak, aby stworzyć okupację na skraju wydmy, która jest zrelaksowana i ponadczasowa. Pomiędzy nimi ustawione jest zewnętrzne ognisko i miejsce do siedzenia.

Aby złagodzić światło, powietrze, widok i prywatność, dom jest pokryty przesuwnymi drewnianymi okiennicami. Wraz z drewnianą okładziną i dachem materiał z czasem będzie się starzeć i srebrzyć – integrując budynki z krajobrazem. Zastosowanie drewna we wnętrzu łączy budynek jako całość i rozmywa wnętrze z otoczeniem. Wewnętrzne drewno jest olejowane, aby zapewnić ciepło jako subtelny kontrast do zewnętrznej części. Wewnątrz połączenie pochyłych i płaskich sufitów zapewnia zarówno intymne, jak i obszerne przestrzenie. Kiedy sufity są podniesione i pochylone do kalenicy, boazeria z drewnianych podpórek łączy przestrzenie i konsoliduje linie przeszkleń i okiennic na obwodzie. Wnętrza powstały we współpracy z Sonją Hawkins.

Lokalizacja: Wyspa Północna, Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA