Ultranowoczesna STODOŁA w leśnych okolicach Lutomierska

BIAMS

Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Prezentujemy bardzo nowoczesny i nowatorski dom położony w leśnych okolicach Lutomierska, w powiecie pabianickim, w województwie łódzkim. Dom zaprojektowano w stylu nowoczesnej STODOŁY, ale z wieloma elementami nietypowymi sprawiającymi, iż jest to projekt niepowtarzalny i w pełni indywidualny.

Kształt podyktowany planem miejscowym

Dom swój kształt zawdzięcza wąskiej działce oraz restrykcyjnym wymaganiom planu miejscowego nakazującego wysokość tylko do 7,5 m. Jego szerokość w najszerszym miejscu, tj. dwustanowiskowym garażu wynosi 8 m po obrysie zewnętrznym. Dom jest nieco węższy. Ciekawie rozwiązano również wejście – znajduje się ono nie od wjazdu a w tylnej części za ścianą. Garaż, mimo, iż jest zespolony w bryle to nie jest połączony na przyziemiu z domem. Garaż i dom łączy kładka oraz dach dwuspadowy. Nad garażem znalazło się miejsce na taras słoneczny.

nowoczesna STODOŁA nie zawsze musi wyglądać tak samo

Wystające dachy, nowoczesne wykusz, inna forma przeszklonego szczytu – to tylko niektóre elementy wyróżniające ten horyzontalny budynek mieszkalny. Na wygląd bryły i domu wpływają także proporcje, kompozycja okien na elewacji i dobrane materiały.

Różnorodność struktur

Na elewacji architekci z biura projektowego BIAMS zastosowali biały tynk silikonowy oraz tynk grafitowy. Na dachu zastosowali blachę płaską, trapezową o niskim profilu w kolorze biały mat. Blacha dachowa wchodzi na część elewacji i sprawia, że dom jeszcze bardziej się wydłuża. Garaż wysunięty do tyłu komponuje się z zadaszeniem nad wejściem. Na uwagę zasługuje również nietypowa forma zadaszonego tarasu i ramy oraz otwarcia w dachu przy tarasie i przy wejściu.

Przemyślana kubatura

Dom ma powierzchnię podłóg nieprzekraczającą 300 m2. Natomiast powierzchnia przyziemia z garażem to niespełna 210 m2. Po odliczeniu garażu i pomieszczenia technicznego mamy 150 m2 powierzchni mieszkalnej i komunikacji. Poddasze przez swą wysokość jest nieużytkowe. Nad częścią dzienną jest podwójna wysokość i antresola, na którą prowadzą wygodne schody. Sypialnia również jest o podwójnej wysokości. Zarówno sypialnię główną, z własną łazienką i garderobą oraz jadalnię doświetlają dodatkowo bliźniacze okna dachowe.

Niebanalne podejście do projektu

Ciekawym rozwiązaniem jest również dwupoziomowa część dzienne. Kuchnia i jadalnia położone są około 55 cm nad gruntem, jak reszta domu. Natomiast część dzienna, telewizyjne jest 45 cm niżej i wraz z tarasem niemal stykają się z terenem. Dzięki temu między salonem, a kuchnią z jadalnią powstały 3 stopnie. Dodatkowo w miejscu gdzie nie ma stopni pojawiła się niska ścianka, która mieści w sobie zabudowę z telewizorem i biokominkiem, a od drugiej strony pełną balustradę z blatami roboczymi w kuchni i barkiem.

Zobacz więcej projektów od pracowni architektonicznej BIAMS.

Studio BIAMS projektuje domy nowoczesne, minimalistyczne, ekskluzywne i luksusowe zarówno nieduże do 300 m2, większe od 300-600 m2, jak i wille i rezydencje o powierzchniach ponad 1000 m2.

Lokalizacja: Łódzkie, Polska

Partner

BIAMS