Urby – unikatowy koncept mieszkaniowy

WT ARCHITECTURE EWOUT HUIBERS
Partnerzy

O inspiracji

Każdego dnia około 180 tysięcy ludzi przeprowadza się do Nowego Jorku, a wszyscy ci ludzie muszą gdzieś zamieszkać.

Jednak rosnące zapotrzebowanie oznacza rosnące czynsze, co sprawia, że młode osoby oraz klasa średnia ma coraz większy problem ze znalezieniem mieszkania na wynajem, które będzie nie tylko niedrogie, ale zadba też o potrzeby współczesnego mieszkańca miast. W czasach elastyczności, wspólnoty i niezależności coraz trudniej sprostać współczesnym oczekiwaniom.

Z takim właśnie założeniem w 2009 roku do firmy Concrete zwrócili się przedstawiciele Ironstate, prosząc o stworzenie lepszych mieszkań na wynajem dla mocno zaludnionych rejonów Nowego Jorku. Słowo „lepsze” oznaczało w tym kontekście, że ostateczny produkt ma spełniać wymogi współczesnych mieszkańców miast, oferować lepszą jakość za niewielkie pieniądze i ma umożliwiać pozytywny sposób życia. Firmy Concrete i Ironsstate połączyły swe siły i wkrótce narodził się projekt „Urby” – unikatowy koncept mieszkaniowy, który oferuje najwyższą jakość po podmiejskich cenach i stwarza nowe doświadczenia mieszkania we wspólnocie.Urby to holistyczny koncept mieszkaniowy, który jest czymś więcej niż tylko samym mieszkaniem. Firma Concrete zaczęła swe prace skupiając się na tym, co najważniejsze, czyli na mieszkaniach. Zespół stworzył koncepcje Small (studio), Medium (jedna sypialnia) i Large (dwie sypialnie). Aby przetestować funkcjonalność projektów stworzono wstępnie kilka takich mieszkań w magazynie w Jersey. W 2012 roku firmy Concrete i Ironstate ukończyły budynek z 48 mieszkaniami w Jersey City i zaczęły wynajmować mieszkania, aby zebrać informacje zwrotne. Trzy z tych mieszkań do dziś zachowały charakter wyłącznie testowy, aby wciąż można było wprowadzać nowe udoskonalenia. Jednocześnie w 2011 roku firma Concrete zaczęła pracować nad ostateczną wersją projektu „Urby Staten Island”, stosując wnioski wyciągnięte z budynku testowego.

Projekt „Urby Staten Island” składa się z ponad 900 mieszkań na wynajem, z których 571 zostało ukończonych w I fazie projektu. Tej jesieni rozpoczyna się budowa pozostałych 340 mieszkań. To jednak nie zakończy całego konceptu, ponieważ pod koniec tego roku zostanie otwarty inny budynek, również w pobliżu miasta. Będzie to 69-piętrowy Urby Jersey City z 763 mieszkaniami, podczas gdy trwa już budowa Urby Harrison (450 mieszkań), a w planach jest też budynek o nazwie Urby Stamford. Kolejne miejsca w samym Nowym Jorku, jak i w okolicach miasta są już badane i możliwe, że wkrótce powstaną kolejne projekty tego typu.

Lokalizacja: Nowy Jork, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA